Търговска психология

Търговците на валута не трябва да се конкурират само с други търговци, но също и със самите тях. Често най-големият враг може да се окажем самите ние. Като човешки същества сме емоционални. Нашето его трябва да бъде зачетено – искаме да се докажем на себе си какво можем, какво знаем, как можем да се грижим сами за себе си. А също така имаме и естествен инстинкт за оцеляване.
 
Всички наши емоции и инстинкти могат да се комбинират, за да ни осигурят успех по всяко едно време. През повечето от времето емоциите взимат най-доброто от нас, като ни водят дори до катастрофални решения, затова е нужно да се научим да ги контролираме.
 
Много FOREX трейдъри вярват, че идеалният вариант е пълното овладяване на емоциите. За съжаление това граничи с невъзможността, а някои емоции определено биха донесли успех. Най-добрият начин за търговия за нас самите е да се научим да разбираме себе си в хода на търговията. Идентифицирайте вашите силни и слаби черти и изберете стила на търговия, който най-добре ви подхожда.
 
В тази секция ще разгледаме следващите четири психологични типа, които може би ще дадат отражение върху търговията ви, а от вас зависи какво ще направите, за да ги овладеете:

  • Самоуверен тип
  • Закотвен тип
  • Тип на потвърждението
  • Тип, който се страхува от загубата

Самоуверен тип

Самоувереният тип надценява вярата в собствените си способности като търговец. Ако някога усетите, че мислите като човек, постигнал всичко и няма какво повече да научите, а парите само чакат да ги вземете, най-вероятно спадате към този психологичен тип.

Опасности

Самоуверените търговци успяват да си навлекат неприятности в търговията си, като търгуват прекалено често или като отварят прекалено големи позиции.
Неизбежно, самоуверените търговци ще приключат търговията или с прекалено много неуспешни сделки, или рискувайки прекалено много в губеща позиция.

Самоуверен ли сте?

Ако искате да разберете дали имате склонност към този психологичен тип се запитайте „ Влизал ли съм някога обратно в позиция, която току що съм затворил, не защото съм видял добра възможност, а за да докажа на себе си, че съм бил прав?”
 
Може също да се запитате „Търгувал ли съм някога с повече, от колкото търгувам нормално, само защото съм си мислел, че това е СДЕЛКАТА?” Ако сте, то трябва да сте внимателни към тази тенденция.

Преодоляване

Най-добрият начин да надмогнете своето надценяване е да създадете стриктна система от правила за управление на риска. Тези правила, в крайна сметка трябва да се отнасят към ограничен брой пазари, на които инвестирате и за конкретни валути. Каква част от сметката ви искате да рискувате и също каква част сте готов да изгубите е основа за вашата бъдеща стратегия.
 
С ограничаване на броя на сключените сделките и поетите рискове ще успеете да подобрите и риска върху вашия инвестиционен портфейл.

Закотвен тип

Закотвеният тип е склонност да се вярва в това, че бъдещето ще бъде екстремно сходно с настоящето. Когато закотвите себе си твърде близо до настоящето, няма да може да видите евентуалните драматични промени свързани с колебанието в тренда и фундаментални движения.

Опасности

Закотвените търговци повличат себе си в неприятности, заблуждавайки себе си, че трендът няма да промени посоката си, а евентуално обръщане граничи с невъзможното. Уви, те са емоционално прикрепени към първичния тренд и продължават да поставят поръчки срещу новата посока на движение. С всяка сделка те губят все повече и повече, заради упорството си срещу движението.

Закотвен тип ли сте?

Ако искате да разберете дали сте предразположен към този тип психология, попитайте себе си „Губил ли съм някога заради това, че не допускам тренда да се е обърнал?” Ако сте, то внимавайте за тази психологична черта.

Преодоляване

Най-добрият начин за превъзмогване на тези черти е да се наблюдават множество времеви периоди. Ако обикновено търгувате на едночасови графики, разгледайте внимателно дневните и седмичните графики. Анализирайте дългосрочните нивата на съпротива и подкрепа и изяснете за себе си посоката на дългосрочния тренд. Разгледайте и краткосрочните графики, за да видите кога краткосрочният тренд се обръща. Разширявайки перспективите пред себе, бихте могли да преодолеете този недостатък.

 
Тип търсещ потвърждение

Тип на потвърждението е склонност да се обръща внимание единствено на информацията подкрепяща вече изграденото от вас мнение. Например, ако вярвате, че цената на EUR/USD ще се повиши, ще изберете единствено новините, техническите индикатори и фундаментални анализи, подкрепящи тази хипотеза.

Опасности

Търговци, които търсят потвърждение на тяхното мнение, често пропускат сигнали, които биха ги защитили от ненужни загуби. В стремежа си да защитят тезата си, търговците пропускат важни факти. В края на краищата това води до безсмислени борби с тренда и загуба на много средства.

Търсите ли потвърждение?

Ако искате да знаете дали спадате към този тип, си задайте въпроса „Често ли търся сигнали, подкрепящи може би погрешните ми анализи?”

Преодоляване

Най-добрият начин за преодоляване на потвърждаващия тип е да намерите някой или някоя група от хора, с които можете да споделяте вижданията си за тренда. Оптимистично, хората, с които разговаряте не винаги биха били съгласни с вас. Разговорите с търговци с различни перспективи и идеи би помогнало да погледнете анализа си от различен ъгъл. Понякога мненията на останалите ще съвпадат с вашето, друг път може би ще получите съвет да преразгледате решението си.
 
Свежата мисъл ще помогне да анализирате нови движения и да се предпазите от излишни предположения.
 

Тип, който се страхува от загубата

Този тип е базиран на теорията, че огорчението от загубата на $1 000 е по-силно от удоволствието да се спечелят $1 000. С други думи страхът е по-силен мотивиращ фактор от желанието за повече.

Опасности

Търговците, които се страхуват от загуби са по-склонни да задържат губещи позиции, отколкото да възприемат краткосрочните загуби и да се насочат към по-доходоносни позиции. Задържането на губещи позиции излага на опасност стабилността на инвестиционния портфейл. Вие не само губите от негативното за вас движение, но и задържате капитал, който може да инвестирате в по-добър момент.

Чувствате ли се такъв тип?

Ако искате да разберете дали имате известен страх от загубата, може да се запитате дали сте попадали някога в губеща позиция и въпреки че трябва да я закриете сте я оставяли с надежда, че цената ще се върне обратно. Ако сте, то трябва да бъдете внимателни към подобна тенденция.

Преодоляване

Най-добрият начин за преодоляване на тази слабост е да търгувате с поставяне на реални стопове, ограничаващи загубата. Много търговци си казват, че ще търгуват с мислени стопове – стопове, на които са си обещали, че ще затворят позицията. Много често тези въображаеми стопове така и не се изпълняват, тъй като емоциите успяват да променят първоначалните виждания за пазара.
 
Слагайте стопове колкото можете по-скоро след откриване на позиция. В противен случай рискувате да станете жертва на емоциите си.