Видове фючърси

Стокови фючърси

Имали ли сте някога момент, в който се спирате и се чудите какво е въздействието на пазарите върху храната, която ядете, дрехите, които купувате и горивото, което зареждате? Чудили ли сте се някога, как можете да спечелите от тези пазари?
 
Заобиколени сте от стоки и продукти, които са краен продукт на производствени стоки, търгувани на Фючърсните борси. Цените на необработените материали за направата на ризата на вашия гръб, на обзавеждането в дома ви и на храната на масата са силно повлияни от фючърсните трейдъри, а и вие може да се възползвате от тези ценови колебания. Все пак, първо трябва да разберете с какво търгувате, преди да съумеете да печелите на този пазар.
 
Печелившите трейдъри приемат, че всеки фючърсен контракт има своя собствена особеност, базирана на стоката върху която се търгува. Запознахте се с основите на това какво представлява Фючърсния пазар и как работи той. Сега е време да разучите индивидуалните характеристики на тези фючърсни контракти, с които ще търгувате.
 
В тази част ще обсъдим онези контракти, класифицирани като стокови фючърси – фючърси, базирани на реални стоки които могат да се произвеждат, отглеждат, добиват и превозват от едно място на друго. Ще разгледаме следните стоки:

  • Суров петрол
  • Природен газ
  • Злато
  • Сребро
  • Соеви зърна
  • Пшеница
  • Царевица
  • Кафе
  • Захар
  • Памук

Това не е изчерпателен списък на стоковите фючърси, предлагани от БенчМарк Финанс, но е достатъчен за навлизане във фючърсната търговия.

Търсене и Предлагане

Преди да отправим един по-задълбочен поглед към някои стокови фючърси, обаче, за момент ще прегледаме основните икономически принципи на търсенето и предлагането. Те проникват във фючърсния пазар и ако надеждите ви са да се превърнете в успешен трейдър, трябва да разберете тези основни концепции.
 
Фигура 1 е типична графика на търсене и предлагане. Търсенето е представено от линията, която се спуска отляво-надясно, докато предлагането се представя чрез издигащата се линия отляво-надясно. Точката, в която двете линии се пресичат, определя пазарната цена на фючърсния контракт.


Фигура 1 – Графика на търсенето и предлагането

 
Сега забележете какво се случва при увеличаване или намаляване на търсенето и предлагането.
 
Увеличеното търсене на фючърсни контракти повишава стойността им (виж Фигура 2).

Фигура 2 – Графика на търсенето и предлагането (увеличено търсене)

 
Увеличеното предлагане на фючърсни контракти намалява стойността им (виж Фигура 3).

Фигура 3 – Графика на търсенето и предлагането (увеличено предлагане )

При спад на търсенето на фючърсни контракти намалява стойността им (виж Фигура 4).

Фигура 4 – Графика на търсенето и предлагането (намалено търсене)

При спад в предлагането на фючърсни контракти стойността им се увеличава (виж Фигура 5).

Фигура 5 – Графика на търсенето и предлагането (намалено предлагане)

По време на търговията с фючърси доста често ще ви се налага да се позовавате на тези концепции. Сега нека насочим вниманието ви към някои от основните стокови фючърси, които бихте могли да търгувате.

Суров петрол

Контрактите за суров петрол са част от енергийния сектор и се търгуват на Нюйоркската Стокова Борса (NYMEX). Всеки един от тях представлява 1 000 барела петрол и се котират в долари за барел. Цените на контрактите със суров петрол са с минимална стъпка на промяна от 0.01 долара и без ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за суров петрол се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
F           Януари
G          Февруари
H          Март
J           Април
K          Май
M          Юни
N          Юли
Q          Август
U          Септември
V          Октомври
X          Ноември
Z          Декември
 
Контрактите за суров петрол изтичат (спират да се търгуват) на третия работен ден преди 25-то число на месеца, предшестващ месеца на доставка. Контрактите за суров петрол се уреждат чрез физическата доставка на стоката. Малките контракти, съставени от по 500 барела, се уреждат само чрез парично разплащане. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на петрол, респективно на неговата цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Природен газ

Контрактите за природен газ са част от енергийния сектор и се търгуват на Нюйоркската Стокова Борса (NYMEX). Тези контракти са за 10 000 000 000 BTU (British thermal units) и се котират за цент на BTU. Цените на контрактите са с минимална стъпка от 0.001 долара и без ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за природен газ се търгуват на следните месеци, в които изтичат:
 
F          Януари
G          Февруари
H          Март
J           Април
K          Май
M          Юни
N          Юли
Q          Август
U          Септември
V          Октомври
X          Ноември
Z          Декември
 
Контрактите за природен газ изтичат (спират да се търгуват) три работни дни преди първия календарен ден на месеца на доставка. Контрактите се уреждат чрез физическото доставяне на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на природен газ, респективно на неговата цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

 

Злато

Контрактите за злато са част от сектора за ценни метали и се търгуват на Чикагската Фючърсна Борса (CBOT). Тези контракти са за 100 тройунции злато и се котират в долари за тройунция. Цените на контрактите са с минимална стъпка 0.10 долара и без ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за злато се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
G          Февруари
J           Април
M          Юни
N          Юли
Q          Август
V          Октомври
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) от третия до последния работен ден от месеца, в който изтичат. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на злато, респективно на неговата цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Сребро

Контрактите за сребро са част от сектора за ценни метали и се търгуват на Чикагската Фючърсна Борса (CBOT). Тези контракти са за 5 000 тройунции сребро и се котират за долари за тройунция. Цените на контрактите са с минимална стъпка 0.05 долара и без ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
F          Януари
H          Март
K          Май
M          Юни
N          Юли
Q          Август
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) от третия до последния работен ден от месеца, в който изтичат. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на сребро, респективно на неговата цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Соя

Контраките за соя са част от земеделския сектор и се търгуват на Чикагската Фючърсна Борса (CBOT). Тези контракти са за 5 000 бушела соя и се котират за цент за бушел. Цените на контрактите са с минимална стъпка 1/4 цента и имат ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за соя се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
F          Януари
H          Mарт
K          Май
N          Юли
Q          Август
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) на последния работен ден предхождащ петнадесетия ден от месеца, в който изтичат. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на соя, респективно на нейната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Пшеница

Контраките за пшеница са част от земеделския сектор и се търгуват на Чикагската Фючърсна Борса (CBOT). Тези контракти са за 5 000 бушела пшеница и се котират за цент за бушел. Цените на контрактите са с минимална стъпка 1/4 цента и имат ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за пшеница се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
H          Март
K          Май
N          Юли
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) на последния работен ден предхождащ петнадесетия ден от месеца, в който изтичат. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на пшеница, респективно на нейната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Царевица

Контраките за царевица са част от земеделския сектор и се търгуват на Чикагската Фючърсна Борса (CBOT). Тези контракти са за 5 000 бушела царевица и се котират за цент за бушел. Цените на контрактите са с минимална стъпка 1/4 цента и имат ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за царевица се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
H          Март
K          Май
N          Юли
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) на последния работен ден предхождащ петнадесетия ден от месеца, в който изтичат. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на царевица, респективно на нейната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

Кафе

Контраките за кафе са част от така наречения “softs“ сектор и се търгуват на Нюйоркската Фючърсна Борса (NYBOT). Тези контракти са за 5 000 паунда кафе и се котират за цент за паунд. Цените на контрактите са с минимална стъпка 0.05 долара и нямат ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за кафе се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
H          Март
K          Май
N          Юли
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) на последния работен ден преди деня на последно известие („last notice day“), който е седем работни дни преди последния работен ден на календарния месец на доставката. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката.
 
Контрактите се влияят от търсенето и предлагането и в следващата таблица са посочени различни фактори, от които се определят нивата на търсене и предлагане. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на кафе, респективно на неговата цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Захар

Контрактите за захар са част от “softs“ сектора и се търгуват на Нюйоркската Фючърсна Борса (NYBOT). Тези контракти са за 112 000 паунда захар и се котират за цент за паунд. Цените на контрактите са с минимална стъпка 0.01 долара и нямат ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за захар се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
F          Януари
H          Март
K          Май
N          Юли
V          Октомври
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) на последния работен ден преди календарния месец за доставка. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на захар, респективно на нейната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


Памук

Контрактите за памук са част от “softs“ сектора и се търгуват на Нюйоркската Фючърсна Борса (NYBOT). Тези контракти са за 50 000 паунда памук и се котират за цент за паунд. Цените на контрактите са с минимална стъпка 0.01 долара и нямат ограничения за дневното им движение.
 
Контрактите за памук се търгуват за следните месеци, в които изтичат:
 
H          Март
K          Май
N          Юли
V          Октомври
Z          Декември
 
Контрактите изтичат (спират да се търгуват) седемнадесет дни преди края на спот месеца. Контрактите се уреждат чрез физическа доставка на стоката. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на памук, респективно на неговата цена, можете да погледнете таблицата по-долу:


 

Финансови фючърси

Финансовите фючърси са фючърсни контракти, които са базирани на следните категории финансови инструменти:
 

  • Облигации
  • Валути
  • Краткосрочни лихвени проценти
  • Борсови индекси

 
Всяка една от тези категории има уникални характеристики, но всички те са свързани помежду си, защото се въртят около парите и инвестициите. За да станете успешен трейдър на фючърси, е важно да усвоите и двата вида характеристики – както общите за всяка категория, така и уникалните за всеки отделен фючърсен контракт.
 
Нека разгледаме следните 8 фючърсни контракта, за да разберем как работи този сегмент от пазара на фючърси:
 

  • 10-годишни американски съкровищни облигации, ZN
  • Евро-бундове, облигации на германското правителство, FGBL
  • Еврови фючърси (валутни), EC
  • Фючърси върху австралийски долар (валутни), AD
  • 3-месечни евро – доларови фючърси (краткосрочни лихвени проценти), GE
  • 30-дневна лихва на Федералния резерв (краткосрочни лихвени проценти), ZQ
  • E-Mini S&P 500 (борсови индекси), ES
  • FTSE 100 Index (борсови индекси), FFI

 
10-годишни американски съкровищни облигации (ZN)

10-годишните американски съкровищни облигации са вид облигации, които се търгуват на Chicago Board of Trade (организиран пазар за фючърси и опции) чрез фючърсната борса GLOBEX. Тези контракти представляват американски съкровищни облигации със стойност 100 000 долара и се котират в щатски долари. Цената за тези контракти се движи със стъпка на промяна от 0.015625 пункта, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
10-годишните американски съкровищни облигации се търгуват със следните месеци на падеж:
 
H          Март
M          Юни
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите на 10-годишните американски съкровищни облигации изтичат (спират да се търгуват) на седмия работен ден преди последния работен ден на месеца на падеж. 10-годишните американски съкровищни облигации се уреждат чрез кешов сетълмент.
 
Контрактите на 10-годишните американски съкровищни облигации се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на 10-годишни американски съкровищни облигации, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:
  

Евро-бундове (FGBL)

Евро-бундовете, издадени от правителството на Германия, са вид облигации, които се търгуват на фючърсната борса EUREX. Тези контракти представляват дългосрочни европейски дългови инструменти със стойност 100 000 евро и се котират в евро. Цената за тези контракти се движи със стъпка на промяна от 0.01 пункта, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
Евро-бундовете се търгуват със следните месеци на падеж:
 
H          Март
M          Юни
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите на евро-бундовете изтичат (спират да се търгуват) два работни дни преди падежа.
 
Евро-бундовете се уреждат чрез кешов сетълмент.
 
Контрактите на евро-бундовете се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на евро-бундове, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

                

Валутни еврови контракти (EC)

Валутните еврови контракти са част от валутния сектор и се търгуват на Chicago Mercantile Exchange (CME) чрез GLOBEX. Тези контракти са по 125 000 евро всеки и се котират в щатски долари. Цените на валутните еврови контракти се движат с $0.0001 стъпка на промяна, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
Валутните еврови контракти се търгуват със следните месеци на падеж:
 
H          Март
M          Юни
U          Септември
Z          Декември
 
Валутните еврови контракти изтичат (спират да се търгуват) на втория работен ден преди третата сряда от месеца на падеж. Валутните еврови контракти се доставят физически на датата на сетълмент.
 
Валутните еврови контракти се влияят от търсенето и предлагането. В таблицата по-долу са изброени различните фактори, които оказват влияние върху търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на валутни еврови контракти, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

Австралийски долар (AD)

Контрактите на австралийския долар са част от валутния сектор и се търгуват на Chicago Mercantile Exchange (CME) чрез GLOBEX. Един контракт представлява 100 000 австралийски долара, котирани в щатски долари. Цената на контрактите на австралийския долар се движат с $0.0001 стъпка на промяна, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
Контрактите на австралийския долар се търгуват със следните месеци на падеж:
 
H          Март
M          Юни
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите на австралийския долар изтичат (спират да се търгуват) на втория работен ден преди третата сряда от месеца на падеж. Контрактите на австралийския долар се доставят физически на датата на сетълмент.
 
Контрактите на австралийския долар се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на тези контракти, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

3-месечни евро-доларови фючърси (GE)

3-месечните евро-доларови фючърси са част от сектора на краткосрочните лихвени проценти и се търгуват на Chicago Mercantile Exchange (CME) чрез GLOBEX. Тези контракти са на стойност от $1 000 000 всеки, като се котират в щатски долари. Цената на контрактите се движи с $0.005 стъпка на промяна, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
3-месечните евро-доларови фючърси се търгуват със следните месеци на падеж:
 
F          Януари
G          Февруари
H          Март
J           Април
K          Май
M          Юни
N          Юли
Q          Август
U          Септември
V          Октомври
X          Ноември
Z          Декември
 
3-месечните евро-доларови фючърси изтичат (спират да се търгуват) на втория банков работен ден в Лондон преди третата сряда от месеца на падеж. 3-месечните евро-доларови фючърси се уреждат чрез кешов сетълмент.
 
3-месечните евро-доларови фючърси се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на тези контракти, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

30-дневна лихва на Федералния резерв (EM)

Контрактите по 30-дневната лихва на Федералния резерв са част от сектора на краткосрочните лихвени проценти и се търгуват на Chicago Board of Trade (CBOT) чрез GLOBEX. Тези контракти са на стойност от $5 000 000 всеки, като се котират в щатски долари. Цената на контрактите се движи с $0.005 стъпка на промяна, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
Контрактите по 30-дневната лихва на Федералния резерв се търгуват с падеж за следните месеци:
 
F          Януари
G          Февруари
H          Март
J           Април
K          Май
M          Юни
N          Юли
Q          Август
U          Септември
V          Октомври
X          Ноември
Z          Декември
 
Контрактите по 30-дневната лихва на Федералния резерв изтичат (спират да се търгуват) на последния работен ден от месеца на падеж. Контрактите по 30-дневната лихва на Федералния резерв се уреждат чрез кешов сетълмент.
 
Контрактите по 30-дневната лихва на Федералния резерв се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на тези контракти, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:
  

E-Mini S&P 500 (ZQ)

E-Mini S&P 500 контрактите са част от сектора на борсовите индекси и се търгуват на Chicago Mercantile Exchange (CME) чрез GLOBEX. Тези контракти са на стойност 50 пъти стойността на индекса Standard & Poor’s 500 и се котират в щатски долари. Цената на контрактите се движи с $0.0025 стъпка на промяна, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
H          Март
M          Юни
U          Септември
Z          Декември
 
E-Mini S&P 500 контрактите изтичат (спират да се търгуват) на третия петък от месеца на падеж. Тези контракти се уреждат чрез кешов сетълмент.
 
E-Mini S&P 500 контрактите се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на тези контракти, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу:

Борсов индекс FTSE 100 (FFI)

Контракти на индекса FTSE 100 са част от сектора на борсовите индекси и се търгуват на London International Financial Futures and Options Exchange (LIFFE) чрез Euronext. Тези контракти са на стойност 10 пъти стойността на борсовия индекс FTSE 100, като се котират в британски паундове.
 
Цената на контрактите на индекса FTSE 100 се движи с ?0.005 стъпка на промяна, като не съществува ограничение колко може да се придвижи цената в една от двете посоки в рамките на деня.
 
Контрактите на индекса FTSE 100 се търгуват с падеж за следните месеци:
 
H          Март
M          Юни
U          Септември
Z          Декември
 
Контрактите на FTSE 100 изтичат (спират да се търгуват) на третия петък от месеца на падеж. Тези контракти се уреждат чрез кешов сетълмент.
 
Контрактите на FTSE 100 се влияят от търсенето и предлагането. За да разберете кои фактори влияят върху търсенето и предлагането на тези контракти, респективно на тяхната цена, можете да погледнете таблицата по-долу: