Стойностни инвестиции

Това е един от най-добре познатите методи за подбор на акции. През 1930 г. Бенджамин Греъм и Дейвид Дод, професори по финанси в Университета в Колумбия, изграждат това, което много хора смятат за основата на стойностното инвестиране. Всъщност идеята е много проста: намерете компании, които се търгуват под тяхната присъща стойност.

Стойностният инвеститор търси акции със стабилна база, включваща доходи, дивиденти, счетоводна стойност и паричен поток, и които акции се търгуват с намалена цена и при добро качество на инструмента. Този тип инвеститори търсят компании, които са били неправилно оценени (подценени) от пазара и следователно имат потенциал да увеличат цената на акциите си, когато пазарът коригира грешката при оценяването.

Стойностни, а не некачествени

Преди да отидем по-далеч в дискусията за стойностното инвестиране, нека да изясним нещо. Този тип подбор не означава просто покупка на обезценяващи се акции и последващата им класификация като евтини. Стойностните инвеститори трябва да си свършат работата и да бъдат сигурни, че избират компания, която притежава качествени активи, но оценени евтино от пазара.

Важно е да изведем разликите между стойностна компания и компания, чиито акции просто се характеризират с намаляваща цена. Да кажем, че за последната година Компания А се е търгувала за 25 лв. за акция, но внезапно се обезценява до 10 лв. за акция. Това не означава автоматично, че компанията е примамлива инвестиция. Всичко, което знаем е, че акциите на компанията сега са по-евтини, отколкото през предходната година.

Спадът на цената може да е резултат от пазарна реакция или фундаментален проблем вътре в самата компания. За да бъде наистина примамлива, компанията трябва да има достатъчно здрави активи, за да загатне, че стойността ѝ е по-голяма от 10 лв. Стойностните инвеститори винаги сравняват текущата цена на акцията с вътрешноприсъщата ѝ стойност (intrinsic value), а не с предишни цени на акцията.

Стойностно инвестиране в действие

Един от най-великите инвеститори на всички времена, Уорън Бъфет, е доказал, че стойностното инвестиране наистина работи: стойностната стратегия, която той следва, доведе до покачване цената на акциите на неговата холдингова компания Berkshire Hathaway от 12 долара през 1967 г. до 177 000 долара в края на 2013 г. Уорън Бъфет измерва представянето на компанията спрямо индекса S&P 500, въвеждайки петгодишни периоди. Той съумява да увеличи счетоводната стойност на Berkshire Hathaway, за период от 43 години, по-бързо от индекса S&P 500. Едва през 2013 г. компанията най-вероятно ще отчете по-ниска доходност от широкия индекс. Въпреки че Бъфет не се определя като стойностен инвеститор, много от успешните му инвестиции са били осъществени на база принципите на стойностното инвестиране.

Купувайки бизнес, а не акция

Трябва да подчертаем, че характерът на стойностното инвестиране определя акцията като инструмент, с който човек става собственик в дадена компания – където инвеститорските печалби са от инвестиции в качествени компании, а не от търговията с тези инструменти.

Поради факта, че методът е за определяне стойността на основните активи, инвеститорите не обръщат внимание на външни фактори, въздействащи на компанията като ежедневните ценови колебания. Тези фактори не са присъщи за компанията и следователно не се отчитат като влияещи върху стойността на бизнеса в дългосрочен план.

Противоречия

Докато силната форма на хипотезата за ефективност на пазарите твърди, че цените винаги отразяват цялата налична публична и частна информация и следователно показват присъщата стойност на компаниите, стойностното инвестиране разчита на предпоставки, противоречащи на тази теория. Стойностните инвеститори търсят времена на неефективност, когато пазарът определя неточна цената на акция.

Компания с вътрешноприсъща (справедлива) стойност от 20 лв. за акция, но търгуваща се за 15 лв., ще бъде, както знаем, привлекателна инвестиция за стойностните инвеститори. Ако цената на акцията се понижи до 10 лв. за акция, това може да означава повишение на риска. Ако, обаче, инвеститорът продължава да поддържа вътрешната стойност от 20 лв. за акция, то той ще оцени намаляващата цена като възможност за още по-добра сделка. А колкото е по-добра сделката (с колкото по-голям отбив от присъщата си стойност се търгува акцията), рискът е по-малък. Докато такива инвеститори са сигурни в своята преценка, понижението в цената може да се определи като ползотворна тенденция.

В търсене на стойностни акции

Сега, след като знаем какво представлява стойностното инвестиране и какво не, нека разгледаме някои качествени характеристики на метода:

  1. Къде могат да бъдат намерени стойностни акции? – Навсякъде. Подценени акции могат да бъдат намерени на всички борси – NYSE, Nasdaq, AMEX, FTSE, Nikkei, БФБ и други.
  2. От кой сектор са компаниите със стойностни акции? –  Те могат да са от всеки един сектор на икономиката, включително енергетика, финанси и дори технологии.
  3. В кой сектор най-често са разположени тези компании? – Въпреки че стойностните акции могат да са от различни отрасли, те най-често са от индустриалния сектор. Например, цикличният характер на автомобилната индустрия позволява периодично да се подценяват компании като Ford или GM.
  4. Може ли стойностните компании да са тези, които току-що са достигнали дъното? – Определено, въпреки че трябва да обърнем особено внимание на факта, че ниската цена на една компания е свързана със справедливата ѝ стойност. Компания, която току-що е достигнала 12-месечно дъно или е поела към 12-месечен връх дава основание за допълнително проучване.

Ето някои от оценъчните съотношения, използвани от инвеститорите при избора на акции. Имайте предвид, че това са само насоки, а не твърди зависимости:

  1. Цената на акцията да е по-малко от две трети от справедливата ѝ стойност;
  2. Разглеждане на 10% от компаниите с най-ниското отношение Цена/Печалба (P/E);
  3. Цената на акцията да не е по-голяма от реалната счетоводна стойност (P/B<1);
  4. Компанията да притежава повече собствен капитал, отколкото дългове (т.е. съотношението дълг/собствен капитал<1);
  5. Краткотрайните активи да са два пъти повече от краткосрочните задължения – Коефициент за обща ликвидност (Current ratio) > 2;
  6. Ръстът на приходите да е поне 7% годишно за предходните 5-10 години.

Съотношението Цена/Печалба (P/E)

Противоположно на общото мнение, стойностното инвестиране не е единствено инвестиране в акции с нисък коефициент Цена/Печалба (P/E). Просто подценяването на акциите се отразява на този показател, което от друга страна позволява компании от един и същ сектор да бъдат сравнявани. Например, ако средното ниво на коефициента за сектора на технологичното консултиране е 20, а някоя компания от този сектор се търгува при коефициент 15, това дава ясни сигнали на стойностните инвеститори.

Стеснявайки критериите

Един добре известен метод за избор на акции е разновидност на метода на нетните активи “net-net method”. Той гласи следното: ако акциите на една компания се търгуват на две трети от стойността на текущите ѝ активи, то никакъв друг стойностен измерител не е нужен. Аргументите, които стоят зад това, са следните: ако компанията се търгува на това ниво, по същество, купувачът получава безплатно всички дълготрайни активи на компанията (включително имоти, оборудване и т.н.) и фирмените нематериални активи. За съжаление, много малко компании и то доста рядко се търгуват на толкова ниски цени.

Застраховане от евентуална грешка

Обсъждането на стойностното инвестиране не може да бъде изчерпано напълно, без да се спомене използването на гаранционния марджин (margin of safety) – опростена, но и доста ефективна техника.

Използването на такъв марджин, в случая, е практиката за оставяне на място за грешка при изчисленията на справедливата стойност. Един стойностен инвеститор не може да бъде напълно уверен, че една компания има справедлива стойност от 30 лв. за акция. Но в случай, че изчисленията му се окажат по-оптимистични, той може да използва гаранционен марджин като посочи цена от 26 лв. за акция в своя прогнозен анализ. Така инвеститорът може да установи, че и при цена от 15 лв. компанията би била добра инвестиция или ще изчисли, че при цена от 24 лв. инвестицията в тази компания не си струва. Ако справедливата стойност на акцията е по-ниска от инвеститорската оценка, гаранционният марджин би могъл да предотврати плащането на твърде висока цена за тази акция.

Заключение

Стойностното инвестиране не е толкова привлекателно, колкото някои други типове инвестиране – то разчита на стриктно проучване на компанията. Но не забравяйте, че няма нищо скучно в това, да постигнеш доходност над пазарната.