Риск

При положение, че пазарите са в постоянно движение, може ли въобще да бъде направено нещо, за да се контролира риска? Внимателно ли сте преценили различните рискове, които са свързани с всяка направена от вас инвестиция?

Истината е, че много хора или нямат желанието, или не притежават уменията, за да се предпазят от прекомерния риск. В тази секция ще ви запознаем с понятието риск и ще се опитаме да дадем една добра основа, за да разберете връзката между възвръщаемост и риск.

Какво представлява рискът?

Независимо дали става сума за инвестиции, шофиране или просто разходка по улицата, всеки е изложен на риск. Вашата индивидуалност и начин на живот играят важна роля при определянето на поносимостта ви към риска. Ако инвестирате в акции и имате проблеми със съня, определено сте поели прекалено голям риск.

Рискът се определя като вероятността реалната възвръщаемост на една инвестиция да бъде различна от очакваната. Това включва и възможността да се изгуби част или цялата първоначална инвестиция.

На тези от нас, които работят усилено за всеки лев, им е доста по-трудно да се разделят с определена сума пари. Следователно, хората с по-малко разполагаем доход се счита, че са по принуда по-склонни да избягват риска. От друга страна, дневните трейдъри не се чувстват добре, ако има ден, в който са направили по-малко от няколко десетки сделки. Тези хора се стремят към риска.

При инвестирането в акции, облигации или какъвто и да е финансов инструмент съществува много повече риск, отколкото всъщност предполагате. В следващата част ще се запознаем с различните видове риск, на които най-често е изложена възвръщаемостта.

Видове риск

Нека да представим двата основни вида риск:

  • Системен риск – системният риск оказва влияние на голям брой активи. Едно значимо политическо събитие, например, би могло да повлияе на повечето активите във вашия портфейл. На практика е невъзможно да се предпазите от този вид риск.
  • Несистемен риск – несистемният риск бива наричан още „специфичен риск”. Този вид риск оказва влияние на малко активи. Например – новина за неочаквана стачка на служители, която ще засегне само точно определена акция. Основен начин да се предпазите от несистемния риск е чрез диверсификация.

Сега, след като дефинирахме основните видове риск, нека се запознаем с някои по-особени видове риск, що се отнася до акциите и облигациите:

  • Кредитен риск, риск от неизплащане на задължение – кредитен риск е рискът, при който едно юридическо или физическо лице няма да има възможността да погаси лихвата по договора или главницата по дълговите облигации. Този вид риск засяга конкретно инвеститори, които имат облигации в портфейла си. Правителствените облигации, имат най-малко риск от неизпълнение на задължението, но и най-ниската възвръщаемост, докато корпоративните облигации носят най-висок риск от неизпълнение на задължението, но също така имат и по-високи лихвени проценти. Облигациите с по-ниска вероятност за проява на този вид риск се считат за облигации от инвестиционен клас, а тези с по-висок риск – като високорискови облигации (junk bonds). Чрез рейтинговите компании, като например Moody`s, инвеститорите могат да определят кои облигации са от инвестиционен клас и кои са високорискови.
  • Странови риск – това е възможността една страна да не може да покрие финансовите си задължения. Когато една държава не може да покрие задълженията по издадените от нея облигации, това може да влоши представянето на всички финансови инструменти в тази страна, както и в страни, които поддържат по-тесни връзки с нея. Държавният риск оказва влияние върху акции, облигации, взаимни фондове, опции и фючърси издадени в съответната страна. Този вид риск се наблюдава най-често при развиващите се пазари или в страни, които изпитват сериозен бюджетен дефицит.
  • Валутен риск –  при инвестиции в чужбина трябва да се има предвид, че обменният валутен курс също може да повлияе върху цената на актива. Валутният риск засяга финансовите инструменти, които са във валута, различна от местната. Например, ако сте жител на България и инвестирате в канадски акции, които се котират в канадски долари, дори при повишение цената на акцията, може да загубите известна сума, ако курсът на канадския долар се понижи спрямо българския лев.
  • Лихвен риск – лихвеният риск е рискът, при който стойността на инвестицията се променя в резултат от промяната в лихвените проценти. Този риск е свързан повече с облигациите, отколкото с акциите.
  • Политически риск – свързва се това,  че правителството на дадена държава може непредвидено да промени политиката, която води. Това е основна причина, поради която в развиващите се страни се наблюдава предпазливост сред чуждестранните инвеститори.
  • Пазарен риск – това е най-известният от всички видове риск. Наричан още волатилност, пазарният риск представлява дневните колебания в цената на една акция. Пазарният риск засяга най-вече акциите и опциите. Като цяло при акциите се забелязва тенденцията да имат по-добро представяне по време на бичи пазар, и по-лошо по време на мечи пазар – т.е. волатилността им е не толкова причина, колкото резултат от силите, които движат даден пазар. Волатилността е мярка за риска, защото се отнася до самото представяне на вашата инвестиция, а не до причината за това поведение. Тъй като хората могат да спечелят от акции именно поради пазарните движения, волатилността е от важно значение за възвръщаемостта. Колкото по-нестабилна/променлива е една инвестиция, толкова вероятността тя да претърпи някаква драматична промяна, без значение в коя посока, е по-голяма.

Взаимовръзката риск-възвръщаемост

Както стана ясно, съществуват няколко вида риск и всеки разумен инвеститор трябва да ги има предвид.Изборът между риск и възвръщаемост може спокойно да бъде наречен „тест за стабилност”. Едно от най-важните решения, които ще трябва да вземете, е да прецените колко риск може да понесете.

Компромисът риск-възвръщаемост е балансът, който един инвеститор трябва да намери между желанието за възможно най-нисък риск и възможно най-висока печалба.

Важно е да запомните, че ниският риск (малка степен на несигурност) се свързва с малка очаквана възвръщаемост, и че високият риск (висока степен на несигурност) се свързват с висока очаквана възвръщаемост.

Безрисковата норма на възвръщаемост обикновено се изразява чрез котираната доходност на американските правителствени ценни книжа, защото правителството много рядко би изпитало затруднение да погаси кредитите си. Нека предположим, че безрисковият лихвен процент в момента е 6%. Следователно, реално без никакъв риск (трябва да направим пояснението, че съществува риск и за американските държавни облигации, но той е доста по-нисък и за това те се възприемат като нискорискови, а за улеснение се смятат и за безрискови), един инвеститор може да спечели 6% от парите си годишно. Но кой би искал 6% когато индексните фондове предлагат средно 12-14.5% годишно? Спомнете си обаче, че индексните фондове не връщат 14.5% всяка година, а -5% едната година, 25% другата и т.н. С други думи, вместо да получат по-висока възвръщаемост, инвеститорите по-скоро поемат по-голям риск.

Таблицата показва пример на връзката риск-възвръщаемост. По-голямо стандартно отклонение означава по-висок риск.

В следващата част ще Ви покажем как да намалите риска на Вашия портфейл като използвате диверсификация.