Индикаторът RSI

Техническият индикатор Индекс на относителната сила (Relative Strength Index, RSI) представлява осцилатор, който следва посоката на цената и се колебае в диапазона 0-100. Индикаторът Relative Strength Index е бил създаден от У. Уайлдър, който препоръчва да се използва неговия 14-периоден вариант. Широко разпространени са също така 9 и 25-периодните индикатори. Един от най-известните методи за анализ на индикатора Relative Strength Index се състои в търсене на разминавания между RSI и цената, при които цената образува нов връх, а RSI не успява да пробие нивото на предишния си връх. Такова разминаване показва, че движението на цените може да се обърне. Ако индикаторът се обърне надолу и падне под дъното си, това означава, че е настъпил краят на т. нар. «неуспешно обръщане» (failure swing). Обикновено това неуспешно обръщане се смята за потвърждение на скорошно обръщане на цените.

Индикаторът Relative Strenght Index включва следните сигнали:

Върхове и дъна

Върховете на индикатора Relative Strength Index обикновено се образуват над 70, а дъната — под 30, при което те обикновено изпреварват образуването на върхове и дъна върху ценовата графика.

Графични фигури

Relative Strength Index често образува такива графични фигури, като „глава и рамене“ или триъгълници, които върху ценовата графика могат и да не се показват.

Неуспешно обръщане (пробив на нивото на подкрепа или съпротива)

Това се случва когато Relative Strength Index се покачи над предишния връх или се понижи под предишното дъно.

Нива на подкрепа и съпротива

Нивата на подкрепа и съпротива се отбелязват по-отчетливо върху графиката на индикатора Relative Strength Index, отколкото върху ценовата графика.

Разминавания

Както е посочено по-горе, разминаванията се образуват, когато цената достига нов връх (или дъно), който не се потвърждава с нов връх (дъно) върху графиката на RSI. В този случай обикновено настъпва ценова корекция по посока на движението на индикатора Relative Strength Index.

Графика 1 – Relative Strenght Index

Пресмятане:

RSI = 100 – (100 / (1 + U / D))

Където:
U — средната стойност на положителните ценови промени;
D — средната стойност на отрицателните ценови промени