Риск мениджмънт

Най-важната част от инвестирането е управлението на парите. То включва определяне на това, каква част от общото си портфолио сте готови да рискувате във всяка сделка и колко валутни единици гарантира толерансът ви за риск. Правилният мениджмънт на парите може да бъде разликата между успешна сметка, която можете да управлявате далеч в бъдещето и неуспешна сметка, която закривате след шест месеца.  

Ако някога сте гледали покер турнир по телевизията, вие сте виждали управление на парите в действие. Рядко ще видите някой играч да залага всичките си чипове на едно разиграване. В повечето случаи ще е глупаво да действате така. Ако играчите на покер рискуват само част от парите си в едно залагане, знаят, че и да спечелят, и да загубят, ще имат средства, за да изиграят следващото раздаване. От друга страна, ако заложат всичко в едно раздаване, единственият начин да изиграят и следващото е, ако са прави. Напрежението е голямо и трябва да имате наистина добри карти, за да си заслужава този дързък ход.  

Инвеститорите, които се радват на най-голям успех в търговията си, са тези, които са установили ясно дефинирани правила, които да управляват търговията им. Тези правила им помагат да избегнат провали в управлението на парите, за които току що научихте и да държат емоциите си под контрол.  

Следват четири правила за управление на парите, които бихте желали да включите в търговията си:     

  • Оцелейте, за да търгувате и утре    
  • Знайте какво сте готови да рискувате    
  • Знайте как да определяте размера на сделките    
  • Поръчки за ограничаване на загубата   

Оцелейте, за да търгувате и утре

Оцелейте, за да търгувате и утре, е може би най-важният съвет, който можете да получите за инвестициите си. Без значение дали анализът ви е правилен или не, ако оцелеете, за да търгувате и друг ден, вие знаете, че ще имате и друг шанс да направите пари. Следващите две правила ще ви покажат какво точно трябва да правите, за да не загубите изведнъж всичко на FOREX пазара, но докато разбирате и вярвате в това правило, вие вече ще имате предимство пред повечето инвеститори.  

Основният фактор, който кара повечето инвеститори да надхвърлят възможностите си и да губят голяма част от сметките си, е алчността. Когато инвеститорите станат алчни, те поемат ненужни рискове. Също така те прекарват безброй часове опитвайки се да открият този технически индикатор или икономическо известие, което е „Светият граал” на инвестирането. 

Те вярват, че ако следват показанията на този индикатор или насоките на определени икономически данни, никога повече няма да се притесняват за това, че няма да печелят от търговията – те винаги ще са прави. Ще чуете това да се нарича „тайната” на инвестирането.  

За съжаление, цялото това търсене и надяване е непродуктивно просто защото няма тайна. Те може би могат да идентифицират технически индикатор, който осигурява изключителна възвращаемост през определен период от пазарната история, но пазарът се променя и скоро друг технически индикатор ще дойде на мода. 

Те може и да намерят икономическо известие, на което пазарите са обръщали изключително внимание през изминалите няколко месеца и вярват, че са открили ключа към инвестиционния успех. Но още веднъж, пазарът ще се промени и те ще останат в търсене на нов ключ към успеха. За да ви помогнем да избегнете разочарованието, което идва винаги, когато си гоните опашката, ние ще ви покажем как да оцелеете, за да търгувате и друг ден, така че без значение какви са промените на пазара, да печелите.  

Знайте какво сте готови да рискувате

Трябва да знаете какво сте готови да рискувате преди дори да започнете търговията. Това правило е основният принцип на оцеляването, за да търгувате и друг ден. Ако не рискувате прекалено много от сметката си днес, вие знаете, че ще имате достатъчно в сметката си утре. Дори да загубите пари от сделките си днес, утре ще можете да поставите нова сделка. С други думи, не е добра инвестиционна практика да вложите всичките си пари в една или две сделки. Никога не знаете какво ще се случи на пазара и затова никога не трябва да рискувате всичко, което имате в една позиция.  

Първото, което трябва да направите, е да определите какъв процент от вашата сметка сте готови да загубите във всяка една сделка. След като веднъж решите, останалото е проста математическа формула. Повечето инвеститори се чувстват комфортно, когато рискуват около 2% от целия си капитал в една сделка. Понеже това е общо правило, вие трябва да определите колко агресивен или консервативен искате да сте в индивидуалната си сметка. Ако искате да сте по-агресивен, ще рискувате по-голям процент от сметката си в една сделка. Ако искате да сте по-консервативен, ще рискувате по-малък процент от сметката си в една сделка. 

От вас зависи да определите колко ще рискувате, но бихме искали да ви предупредим – избягвайте крайностите. Ако искате да сте по-агресивни, обмислете да рискувате 2 до 5% във всяка сделка. Ако искате да сте по-консервативни, обмислете да рискувате 1 до 2% във всяка сделка. Ако рискувате прекалено много, най-вероятно няма да можете да инвестирате още дълго. Ако рискувате прекалено малко, най-вероятно няма да спечелите много пари от инвестициите си.  

След като веднъж сте определили процента, който да рискувате, всичко, което трябва да направите, е да поставите числата в следното уравнение:

Общ баланс по сметка Х Процент риск = Рискувано количество

Ето и пример как работи това. Представете си, че имате баланс по сметката $50 000 и искате да рискувате 2% от сметката си в една сделка. Ако заместите уравнението с числа, ще видите, че не трябва да рискувате повече от $1 000 в една сделка.

$50 000 Х 0.02 = $1 000

Трябва да запомните, че това е максималното количество, което искате да рискувате в една сделка. Можете да рискувате и повече от цялата си сметка, ако имате повече от една сделка. Ако имате например три позиции едновременно, бихте искали да рискувате само $1 000 на позиция, но това прави общо $3 000, които рискувате. След като определите колко искате да рискувате, вие сте готови да определите размера на вашите сделки.  

Знайте как да определяте размера на сделките

Знайте как да определяте размера на сделките, за да предотвратите излишно излагане на риск. Размерът на сделките е количеството валута, което купувате във всяка сделка. След като знаете колко искате да рискувате, вие трябва да знаете как да структурирате сделките си, така че да не приключите рискувайки повече, отколкото ще ви бъде комфортно. Няма да е добре да знаете какъв е толерансът ви към риск, а след това да започнете търговия, която да изложи прекалено много от сметката ви на риск.  

За да определите размера на сделките, първо трябва да знаете къде ще поставите поръчката за ограничаване на загубите (за която ще научите след малко). След като определите къде да я поставите, трябва да видите колко пипса има между точката, в която ще влезете в търговията и точката, в която сте поставили ограничителя на загубата. Всичко, което трябва да направите, е да заместите в друго просто уравнение:

Рискувано количество Х Пипсова стойност на един пипс изменение = Размер на сделките

Знанието, как да определите размера на сделките, ще ви помогне да елиминирате един от най-лошите ви врагове като търговец: страха. Търговци, които не определят подходящо размера на сделките си, постоянно се страхуват, че използват прекалено много от сметката си. Ако премахнете страха от търговията, ще взимате много по-добри решения.  

Поръчки за ограничаване на загубата

Поръчката за ограничаване на загубата е поръчка, която поставяте за приключване на сделката, ако валутната двойка достигне определена цена. Поръчките за ограничаване на загубата ви позволяват да пазите сметката си, дори когато не сте пред компютъра – което е съществено, понеже е физически невъзможно да наблюдавате сделките си по 24 часа на ден.  

Ако купите валутна двойка, вие ще поставите поръчката за ограничаване на загубата някъде под настоящата цена, за да ви пази в случай на обръщане на посоката на движение. Ако продадете валутна двойка, вие ще поставите поръчката за ограничаване на загубата някъде над настоящата цена, за да ви пази, ако посоката на движение на цената се промени и тръгне нагоре.  

Ето как работи. Представете си, че купувате EUR/USD на 1.4000. Забелязвате, че има силна подкрепа около 50 пипса под тази цена на 1.3950 и заключвате, че ако EUR/USD пробие под тази цена, най-вероятно ще продължи да се движи надолу. Вие сте купили валутната двойка и ще загубите пари, ако тя се движи низходящо, така че решавате, че искате да затворите позицията, ако EUR/USD пробие под 1.3950. 

За да запазите сметката си, поставяте поръчка за ограничаване на загубата на 1.3940, която ще затвори позицията ви, ако цената достигне това ниво. Без значение дали по средата на нощта или по средата на деня, ако цената падне до 1.3940, позицията ще бъде затворена автоматично вместо вас.  

Поръчките за ограничаване на загубата осигуряват сигурност и защита, когато търгувате и играят важна роля в решенията ви за управление на парите. Никога не трябва да имате сделка без такава поръчка.