Видове риск

Търгуването на акции и CFD включва риск. Трейдърите поемат тези рискове всеки ден, тъй като те рискуват част от техния капитал с надеждата за получаване на възвращаемост на инвестициите си. Печелите нещо или губите нещо. Въпреки това, колкото по-добре разбирате рисковете, които влияят върху вас като трейдъри, толкова по-добре можете да се предпазите от тези рискове.
 
Трейдърите трябва да се изправят срещу много форми на риск, когато оценяват и управляват техните сделки. Така например трейдър, който притежава акции на Wal-Mart (WMT:xnys), трябва да се интересува не само от това колко добре се развива Wal-Mart като компания, но и от общото състояние на икономиката в целия свят. Те също трябва да следят и това колко добре се представят на пазара акциите от САЩ и дали щатският долар е силен или слаб, дали стойността му нараства или спада.
 
Вие трябва да научите всички видове риск, ако искате да противодействате на силите, които могат да преместят вашето CFD на по-високи или по-ниски ценови равнища. Щом разберете рисковете, изправени пред вашите сделки, възможно е да се сведе до минимум влиянието, което те могат да имат върху вашите доходи.
 
CFD трейдърите са готови да приемат различните рискове, на които биха могли да се натъкнат на пазара, защото лесно могат да направят пари, независимо дали цената на акциите се покачва или спада. Когато рисковете са ниски и компаниите се развиват добре, CFD трейдърите могат да печелят като цените на дяловете се покачват. И обратно, когато рисковете са големи и компаниите се развиват зле, CFD търговците могат да печелят като цените на акциите отиват надолу.
 
В следващата секция, ще обсъдим основните видове риск и как можете да ги определите за вашия портфейл. 

Системен риск (Systematic Risk)

Системният риск е рискът пред който се изправяте, когато търгувате в една определена система – на акциите и CFD пазарите. Докато търговците са в състояние да предприемат стъпки за хеджиране срещу някои видове риск, няма начин за хеджиране срещу системен риск. Ако искате да участвате в пазарите, трябва да сте готови да приемете рисковете, които идват бъдейки част от пазара.
 
Системните рискове обикновено се проявяват при заформяне на кризи на пазара на акции, както през “Черният понеделник” през 1987 г. и финансовата криза в Азия през 1997 г., които натиснаха повечето от акциите към по-ниски ценови нива.
 
Трейдърите често описват предимствата и недостатъците на системен риск с поговорката: „Прииждащият прилив повдига всички лодки.“ Ако приливът идва и бута целия фондов пазар към по-високи нива, вие няма от какво да се тревожите относно системния риск. От друга страна, ако поредния прилив дръпне целия фондов пазар надолу, тогава може да се наложи да хеджирате вашите сделки.

Несистемен риск (Unsystematic Risk)

Това е рискът, с който се сблъсквате, когато търгувате само индивидуални акции и CFD. При търговията на акции и CFD в отделна компания, вие обвързвате себе си със съдбата на това дружество. Ако сте закупили акции и CFD и дружеството върви добре, инвестицията ви в тази компания следва да се представя добре. Ако сте закупили акции и CFD и компанията се представя слабо, инвестицията ви в тази компания също така вероятно ще се представи слабо.
 
Много фактори влияят на ефективността на компанията, както и вие сте изправени пред риска, че всеки един от тези фактори може да повлияе на ефективността на инвестицията ви по всяко време.
 
По-долу е само малък списък на несистемно рискови фактори:

  • Неочаквано ниските приходи
  • Съдебни дела
  • Скандали
  • Морално остаряване на технологиите.
  • Стачки на работниците и служителите

Всеки един от тези или други рискови фактори могат да бъдат причина стойността на акциите на дружеството рязко да спадне.
 
За разлика от системните рискове, вие можете да се преборите с несистемните рискове, диверсифицирайки вашите инвестиции в широк спектър от фирми, сектори и пазари. Можете също така да хеджирате позициите си за защита на печалбите, с което можете да предотвратите по-нататъшни загуби.

Кредитен риск/Риск от неизплащане на задълженията (Credit/Default Risk)

Това са рисковете, пред които сте изправени, когато дадена компания, в която сте собственик на акции или в която държите свързани CFD може да има затруднение по дълговете си или е възприемана от пазара като компания с кредитен риск. Макар и да не се случва твърде често, компаниите могат да изпаднат в несъстоятелност и да просрочат погасяването на дълговете, които имат – независимо дали става въпрос за дългове към банки или дългове към притежателите на облигации на дружеството.
 
Несъстоятелността може да бъде резултат от стагнация на кредитната сфера, корпоративна измама или други въпроси, касаещи ефективността на дружеството. Независимо от причината, когато една компания има финансови затруднения, тя губи способността си да функционира ефективно. Паричните средства преди всичко са животоподдържащата система на дружеството.
 
Докато притежателите на акции и CFD, не могат да бъдат пряко засегнати от въпросите по кредитното погасяване, защото те не са получили средства от възстановяването на заем от дружеството, те са косвено засегнати, тъй като другите инвеститори знаят, че дружеството фундаментално е в беда, когато то не може да възстанови своите задължения. Те започват да разпродават акциите на компанията, които притежават и това води до спад на цените на акциите.

Риск от промяна във валутен курс (Exchange-Rate Risk)

Това е рискът, с който инвеститорите се сблъскват, когато купуват и притежават инвестиции във валута, различна от родната си валута. Валутните цени се колебаят нагоре и надолу също както цените на акциите. Ако валутата, в която се държи инвестицията  повиши стойността си в сравнение с националната валута на инвеститора, инвестицията ще бъде в по-голям размер за инвеститора.

В същото време, ако валутата, в която се държи инвестицията загуби стойност в сравнение с националната валута на инвеститора, инвестицията ще бъде в по-малък размер за инвеститора. Рискът от обменния валутен курс дори може да анулира всички самостоятелно постигнати печалби от инвестицията.
 
Така например, представете си, че британски инвеститор купува американски акции за $30, когато обменният курс между британската лира и щатския долар е 1.5000 – което означава, че всеки $1 е в размер на $1.50. В този случай вие ще трябва да платите ?20 за акция от $30 ($30/1.5=$20). Сега си представете, че акцията увеличава стойността си от $30 на $36, което е 20% увеличение.

Въпреки това, в същото време, обменният курс между британската лира и щатския долар се промени от 1.5000 до 2.000 – което означава, че вие ще трябва да плащат $2 за всеки $1. Ако в този период обърнете акциите си в пари, въпреки че всяка акция вече е на стойност $36, след като я конвертирате в британски лири, вие ще получите $18 ($36/2 = $18) за акция.
 
В този пример, въпреки че акцията постигна повишение от 20%, инвеститорът приключи със загуба от ?2 на акция, дължаща се на риска от обменения валутен курс.

Риск от промяна в основните лихвени проценти (Interest-Rate Risk)

Централните банки, като Федералния резерв на САЩ, Банката на Англия и Европейската централна банка имат невероятно въздействие върху глобалните и местните икономики, когато обявяват решенията си за лихвените проценти. Обикновено, когато централните банки увеличат лихвените проценти, става по-трудно за компаниите да заемат пари, да растат и да се разширяват. Това от своя страна има отрицателно влияние върху перспективите за бъдещия растеж на компаниите и се появява тенденция за понижение на цените на акциите.
 
И обратно, когато централните банки намаляват лихвените проценти, става по-лесно за фирмите да заемат пари, за да растат и да се разширяват. Това от своя страна, влияе положително на бъдещата перспектива за растеж на компаниите и има тенденция за увеличение цените на акциите.

Политически риск (Political Risk)

Това е рискът, пред който сте изправени, когато политическата среда в страната (или страните), където компанията извършва своята дейност, може да стане неблагоприятна за бизнес растеж и експанзия.
 
В крайни случаи политическият риск може да доведе до национализирането на компанията от страна на правителството, причинявайки загуби за акционерите на голяма част от инвестициите, които представляват техните дялове.
 
В друг краен случай политическият риск може да бъде под формата на данъчни реформи, при които се увеличават корпоративни данъчни ставки, или тарифи, които ще отрежат от печалбата на дружеството, което ще доведе по същия начин акционерите да загубят голяма част от инвестициите, които представляват техните дялове.