Индикаторът Momentum

Техническият индикатор на Движещата сила на пазара (Momentum) измерва промяната на цената на финансовия инструмент за определен период от време. Съществуват няколко основни начина за използване на този индикатор:

1. Може да се използва като осцилатор, който следва посоката на тренда, както е при Техническия индикатор Конвергенция/Дивергенция на пълзящите средни (Moving Average Convergence/Divergence, MACD). В този случай сигналът за купуване възниква, когато индикаторът Momentum образува дъно и започва да расте. Сигналът за продаване се образува, когато този индикатор образува връх и започва да пада. За по-прецизно определяне на моментите на обръщане на индикатора може да се използва неговата къса пълзяща средна.

Прекалено високите или прекалено ниските стойности на индикатора Momentum предполагат продължаване на текущия тренд. По този начин, ако индикаторът достига прекалено високи стойности и след това се обръща надолу, това означава, че цените ще продължат да се покачват. Позициите обаче трябва да се отварят (или затварят) само, ако цените потвърдят сигнала на индикатора.

2. Може да се използва като изпреварващ индикатор. Този начин на използване се състои в това, че крайната фаза на възходящия тренд обикновено се съпровожда от стремителен ръст на цените (защото всички вярват, че трендът ще продължи), докато краят на низходящия тренд обикновено се съпровожда от рязкото им падане (защото всички пазарни участници започват да затварят позициите си).

Приближаването на тренда към най-високата си точка се съпровожда от рязък скок на индикатора Momentum. След това той започва да пада, докато цените продължават да растат или се движат хоризонтално. По същия начин в най-ниската точка на пазара индикаторът Momentum започва рязко да пада, а след това се обръща нагоре, преди цените да започнат да растат. И в двата случая се образуват разминавания между индикатора и цените.

Пресмятане:

Индикаторът Momentum се определя като съотношение между днешната цена и цената за предишните n периода:

MOMENTUM = CLOSE (i) / CLOSE (i – n) * 100

Където:
CLOSE (i) — цената на затваряне на текущия бар;
CLOSE (i – n) — цената на затваряне на предишните n-бара.