Инвеститорски профил

Въпреки че всички инвеститори се опитват да спечелят пари, всеки има различна визия и необходимост. Заради това специфичните инвестиционни методи и подходи са подходящи за различни типове инвеститори. Много са факторите, които определят кой начин е най-оптимален за даден инвеститор, като ще разгледаме няколко основни категории: инвестиционни цели и инвеститорски профил.

Инвестиционни цели

Инвеститорите трябва да вземат под внимание няколко фактора, когато търсят правилното място за инвестиране на парите си. Сигурността, текущите приходи и оценката на капитала са факторите, които влияят на взимането на решение. Те зависят в основна степен от възрастта, позицията и други фактори от лично естество. 

Една вдовица на 75 години, преживяваща с пенсията си е доста по-заинтересована да запази направената от нея инвестиция, отколкото един бизнесмен на 30 години. Тъй като вдовицата се нуждае от приходите от направената от нея инвестиция, тя не може да си позволи да рискува и да я загуби. А младият бизнесмен от друга страна, има времето в своя полза, тъй като приходът от инвестицията не покрива текущо разходите му, той може да си позволи да приложи по-агресивна инвестиционна стратегия.

Финансовите възможности на инвеститора също оказват влияние върху целите. Със сигурност един мултимилионер има доста по-различни цели, отколкото една двойка младоженци. Той, например, в опит да увеличи годишните си приходи, без проблем би отделил 100 000 лв., които да вложи в дадена рискова инвестиция.

За него тези пари са малък процент от цялото му състояние. А за младата двойка, която се опитва да  спести пари за изплащане на вноските по къщата, е невъзможно да рискува да загуби парите си в несигурна и рискова инвестиция. Независимо от възможната печалба от въпросната рискова инвестиция, тази спекулация не е подходяща за младата двойка.

По правило, с колкото по-малко време разполагате, толкова по-консервативно трябва да подхождате. Ако сте на 20 години, все още имате достатъчно време да възстановите възможните загуби, които можете да претърпите. Същевременно, ако започнете да инвестирате докато сте млад, няма да е необходимо всеки месец да отделяте голяма част от заплатата си, тъй като в течение на времето може да се натрупа значителна сума.

Профили

Какъв е вашият стил? Обичате ли бързи коли, екстремни спортове и риск? Или предпочитате да лежите с книга в ръка, наслаждавайки се на спокойствието и тишината на дома ви?

Според Питър Линч, един от най-великите инвеститори на всички времена, „основният орган, спомагащ за инвестирането, е стомахът, а не мозъкът”. С други думи, трябва да знаете какви изменения в цената сте готови да понесете. Има голяма доза истина в израза: „Поели сте твърде голям риск, ако нощем не можете да спите, притеснявайки се  за вашите инвестиции“.

Друг белег на характера, определящ инвестиционния ви стил, е желанието ви да проучите възможна инвестиция. Някои хора обичат да се ровят из финансови отчети и да разучават цифри. За други, термини като баланс и отчет за доходите звучат прекалено сухо и скучно. Трети пък, просто нямат време да разглеждат проспекти и отчети.

Заключение

Предполагаме, че вече ви е станало ясно, че основният фактор, определящ кое би било най-добре за един инвеститор, е степента на риска, който той е готов да поеме.

Споменахме няколко основни момента, определящи поемането на риск, но трябва да запомните, че всеки човек е поставен в различна ситуация, и това, което описахме до тук, далеч не е изчерпателен вариант на разликите между инвеститорите. Важното тук е, че инвестирането не е едно и също за всички.

Ако не сте сигурни как ще реагирате на промените на пазара ви предлагаме една добра стартова точка: опитайте се да си направите симулационен портфейл с демо версията на платформата BG Trader, с който получавате сметка с виртуални средства, а играете на реалния пазар. Симулационната търговия много ще ви помогне да разберете къде стоите, преди да започнете да инвестирате реални пари.