Видове инвестиции

Има много и различни начини да инвестирате вашите пари. Разбира се, за да решите кои видове инвестиции са най-подходящи за вас, трябва да се запознаете с техните характеристики и защо те могат да бъдат подходящи за постигането на конкретните ви инвестиционни цели.

Облигации

Отнесен в общата категория наречена „Ценни книжа с фиксиран доход”, терминът облигация най-общо се отнася за всички ценни книжа, които са основани на дълг. Когато купувате облигация, вие заемате вашите пари на определена компания или правителство. В замяна, те се съгласяват да изплащат лихва за вашите пари и евентуално да ви изплатят обратно сумата, която сте им заели.

Относителната сигурност на облигациите ги прави и доста привлекателни. Ако купувате облигации от стабилно правителство, вашата инвестиция на практика е гарантирана и много ниска степен на риск. Тази относителна сигурност и стабилност обаче, се отразяват в цената. Поради факта, че съществува малък риск, ценната книга има и малка потенциална възвръщаемост. В резултат, нивото на възвръщаемост на облигациите обикновено е по-ниско от това на другите ценни книжа.

Акции

Когато купувате акции, вие получавате дял от собствеността на определен бизнес. Това ви дава право да гласувате на събрания на акционерите и ви позволява да получавате част от печалбите, които компанията заделя за собствениците. Когато бъде взето решение за това, тези печалби се разпределят под формата на дивиденти.

Докато облигациите осигуряват фиксиран доход, доходът от акциите е променлив. Това е следствие от изменението в тяхната цена. Тази печалба се нарича капиталова. Когато купувате акция, нищо не е гарантирано. За много акции не се изплащат дивиденти като в този случай единственият начин, по който можете да спечелите е, ако стойността на акцията се повиши, а това може и  да не се случи.

Сравнявани с облигациите, акциите осигуряват по-висока възвръщаемост. Разбира се тази възможност си има своята цена – трябва да приемете риска от частична или цялостна загуба на вашата инвестиция.

Взаимни фондове

Те са съвкупност от акции и облигации. Когато се включвате във взаимен фонд, вие обединявате вашите пари с тези на редица други инвеститори, което ви дава възможност (като част от група) да плащате на професионален мениджър, чиито функции са да избира подходящи за вас ценни книжа.

Взаимните фондове винаги се учредяват с определена стратегия, а тяхната специална насоченост може да бъде почти всичко: акции на големи или малки компании, правителствени или корпоративни облигации, акции и облигации, акции в определен сектор на икономиката, акции в определени страни и др. 

Компенсаторни инструменти 

Това са непарични платежни средства, издавани въз основа на специални закони, с цел да компенсират лицата, имащи право на реституция. Тези инструменти могат да се използват като специално платежно средство, приемано от държавата в определени случаи – например при приватизация или закупуване на държавни имоти и др. Обикновено те са обект на целево инвестиране в контекста на такива възможности и проекти.

Алтернативни инвестиции: опции, фючърси, валути, злато, недвижими имоти и др.

Дотук вече знаете за двата основни вида ценни книжа: собственост и дълг, по-добре познати като акции и облигации. Докато много (ако не и повечето) от инвестициите се насочват именно към тези две категории, съществуват многобройни алтернативни средства за инвестиции, но те представляват по-сложни ценни книги и изискват различни инвестиционни стратегии.

Добрата новина е, че вероятно няма да има нужда да се притеснявате за алтернативни инвестиции в началото на вашата инвестиционна кариера. В по-голямата си част, тези ценни книжа са високо рискови и с висока възвръщаемост, което ги прави по-спекулативни от обикновените акции и облигации. Да, те дават възможност за по-голяма печалба, но в същото време изискват специализирани познания, и ако не разбирате какво правите, можете да си навлечете доста неприятности. Експертите смятат, че начинаещите инвеститори трябва първо да се насочат към изграждането на солидни финансови познания, преди да започнат да спекулират.