Базови стратегии

Основната цел на фючърсния пазар е да позволи на тези, които искат да контролират ценовия риск (хеджърите), да трансферират риска към тези, които са готови да го поемат (спекулантите).

Спекулации

Спекулантите поемат ценовия риск, който хеджърите се стремят да избегнат, в замяна на възможности за печалба. Спекулантите нямат интерес към прилежащия актив, който фючърсът предлага, а са мотивирани единствено от интереса си към печалба от промяна в цената. Въпреки че това обяснение описва спекулантите повече като хазартни личности, те играят огромна роля на фючърсния пазар. Без тях пазарът ще бъде по-неефективен и по-волатилен.
 
Фючърсните спекуланти влизат в дълги позиции (покупки), когато очакват, че цената на базовия актив ще се повиши. При очаквания, че цената ще се понижава, те влизат в къси позиции (продажби).

Пример за фючърсни сделки:

Ще разгледаме фючърсите върху царевица, но същата идея може да бъде приложена за всяка една стока (суров петрол, злато, кафе, мед, пшеница, облигации, акции, индекси и други).

Търговия с фючърси върху царевица

Потребителите и производителите на царевица могат да управляват ценовия риск чрез покупка или продажба на стоката на фючърсния пазар. Производителите могат да използват хеджиране чрез къси позиции, за да фиксират пазарната цена на царевицата, която произвеждат. Бизнесът, ползващ царевица, може да използва хеджиране чрез дълги позиции, за да си осигури фиксирана покупна цена на стоката, от която се нуждае.
 
Фючърсите върху царевица се търгуват и със спекулативна цел. Спекулантите купуват фючърси върху царевица, когато очакват, че цената ще се повишава и продават, когато очакват цената да се понижава.
 
Покупка на фючърс върху царевица с цел печалба при покачване на цените

Инвеститор решава да влезе в дълга позиция с фючърс върху царевица на Euronext с най-близката възможна дата на падеж и цена от 174.50 евро за тон. Тъй като всеки Euronext фючърсен контракт царевица съдържа 50 тона царевица, стойността на фючърса е 8 725 евро. Вместо да заплащате пълната стойност на контракта, ще трябва да изпълните изискването да депозирате първоначален маржин от 750 евро, за да отворите дълга позиция.
 
Да предположим, че седмица по-късно цената на царевицата се е покачила и кореспондиращата цена на фючърсите върху царевица е достигнала 191.5 долара за тон. Сега всеки контракт струва 9 575 евро. Продавайки фючърса на тази цена, можете да излезете от дългата позиция на печалба от 850 долара.
 
От развития по-горе пример става ясно, че цената на царевицата за този период се е покачила с 10%, но вашата печалба е 110%, тъй като при инвестирани 750 евро, вие печелите нови 850 евро. Този ливъридж е възможен благодарение на сравнително ниския маржин процент (приблизително 9%), който се изисква, за да контролирате 1 фючърсен контракт.
 
Ливъриджът, както знаете, е нож с 2 остриета. Примерът по-горе показва единствено случай, в който излизате директно на печалба. Ако пазарът се обърне срещу вас и цената на царевицата започне да пада, вашият баланс може да се стопи и да се наложи да внесете нови средства, за да задържите позицията си отворена.

Търговия на фючърсен контракт върху индекса Eurostoxx50

Сценарии:

Да предположим, че инвеститор смята, че Eurostoxx50 ще се повиши с 10% през следващите месеци. Вместо да купува всички 50 акции, включени в индекса, той ще закупи декемврийски фючърсен контракт върху Eurostoxx50 на стойност 2 125. Инвеститорът желае номиналната стойност на сделката да е 100 000 евро. Един контракт Eurostoxx50 съдържа 10 индекса, следователно номиналната стойност на едни контракт в 21 250 евро.

Стратегия:

След пресмятане става ясно, че инвеститорът ще закупи 5 фючърсни контракта Eurostoxx50 на 2 125. Вместо да плаща пълната стойност на контрактите от 21 250 евро на брой (стойността на фючърса х стойността на 1 тик= 2 125 x 10 евро), той ще трябва да депозира първоначален маржин от 2 181 евро за всеки контракт. Тоест инвеститорът трябва да вложи 10 905 евро за покупката на 5 индексни фючърса.
 
Ако пазарът се повиши с 10% до 2337.5, той ще направи печалба от ((2337.5 – 2125) х 10€ x 5 контракта) = 10 625 евро. Въпреки, че цената на Eurostoxx50 се е покачила със само с 10%, генерираната от инвеститора печалба е 97.43%. Този процент на печалба е възможен благодарение на ниското изискване за маржин (приблизително 10%). Това, обаче може и да доведе до солидни загуби, защото при спад в стойността на индекса с 10%, инвеститорът ще загуби пълния депозит от 10 905 евро.