Ценови модели

FOREX трейдърите постоянно се сблъскват с въпроса: „Възможно ли е настоящият тренд да продължи?”. Да вземете решение да отворите позиция в средата на тренда или да затворите позиция и да си приберете печалбата е доста трудно. Никога не можете да знаете дали валутната двойка ще обърне посоката си на движение или не. Но чрез техниките на техническия анализ вие можете да се научите да разчитате сигналите за обръщането или продължаването на тренда.

Продължаващи движението модели (Continuation Patterns)

Продължаващите движението модели ви дават предварителен сигнал за това дали валутната двойка ще продължи досегашния си тренд след кратък период на консолидация и до къде би могло да стигне това продължение. Разбира се продължаващите движението модели не се изпълняват в100% от случаите, но разпознаването им ще ви помогне значително да подобрите успеваемостта на вашите сделки.
 
Отделете малко време за да се запознаете със следните продължаващи движението модели:

  • Вимпели (Pennants)
  • Флагове (Flags)
  • Клинове (Wedges)
  • Триъгълници (Triangles)

Вимпели (Pennants)

Вимпелите са продължаващ модел, който се формира, когато цената на валутната двойка се движи в един все по-тесен и все по-тесен диапазон на консолидация. Вимпелите могат да бъдат или бичи (bullish pennants) или мечи (bearish pennants), в зависимост от това, какъв е бил предходният тренд, преди вимпелите да се образуват.

Ако валутната двойка е била във възходящ тренд преди формирането на вимпел, имаме бичи (bullish) модел за продължение. Ако валутната двойка е била в низходящ тренд преди вимпел формированието, имаме мечи (bearish) модел за продължение. Вимпелите обикновено се формират за къси периоди от време. Всички Вимпели имат следните пет характеристики (виж Фигура 1):
 
Ниво на Съпротива (А) – понижаващо тренд ниво на съпротива, което се обединява с нивото на подкрепата.

Ниво на Подкрепа (В) – възходящо тренд ниво на подкрепа, което се обединява с нивото на съпротива.

Дръжка на флага (Flagpole) (C) – трендът, предхождащ образуването на вимпел. Дръжката на флага (flagpole) обхваща разстоянието от началото на тренда до най-високата точка на вимпела (за бичи вимпел), или обхваща разстоянието от началото на тренда до най-ниската точка на вимпела (за мечи вимпел).

Точка на пробив (Breakout point) (D) – точката, в която валутната двойка пробива низходящото тренд ниво на съпротива (за бичи вимпел), или мястото, на което валутната двойка пробива възходящото ниво на подкрепа (за мечи вимпел).

Ценова проекция (Price projection) (E) – цената, до която валутната двойка най-вероятно ще достигне (възходящо при бичи вимпел, низходящо при мечи вимпел), след като е пробита вимпел формацията. Разстоянието на което се очаква да се измести цената на валутната двойка след пробива е приблизително равно на височината на дръжката на флага (flagpole).

Фигура 1 – Вимпел 

Флагове (Flags)

Флаговете са поддържащи основния тренд модели, които се формират като валутната двойка се изменя, отстъпвайки на доминиращия тренд в паралелен канал. Флаговете могат да бъдат както мечи, така и бичи, в зависимост от това какъв е бил трендът преди да започнат да се формират. Ако цената на валутната двойка е била преди формирането на флага във възходящ тренд, то казваме за флага, че е бичи.

Ако противоположно, трендът е бил низходящ преди формирането на флага, говорим за мечи флаг. Обикновено флаговете се характеризират с кратки времеви периоди. Всички флагове имат следните пет характеристики (виж Фигура 2):
 
Ниво на съпротива (A) – нивото на съпротива е успоредно с нивото на подкрепа и е разположено над него при бичи флаг и под нивото на подкрепа при мечи флаг.
 
Ниво на подкрепа (B) – нивото на подкрепа е успоредно с нивото на съпротива и е разположено под него при бичи флаг и над нивото на съпротива при мечи флаг.
 
Дръжка на флага (Flagpole) (C) – трендът предшества формирането на флага. Дръжката на флага обхваща разстоянието от началото на тренда до най-високата точка на флага (за бичи флаг) и до най-ниската точка на флага (за мечи флаг).
 
Точка на пробив (Breakout point) (D) – точката, в която цената на валутната двойка преминава нивото на съпротива (за бичи флаг) или нивото на подкрепа (за мечи флаг).
 
Ценова проекция (E) – цената за валутната двойка, която най-вероятно ще се повиши след преминаване на нивото на съпротива (за бичи флаг) или която е по-вероятно да се понижи (за мечи флаг). Ценовата проекция е приблизително равна на вече формираната дръжка на флага (C).

Фигура 2 – Флаг

Клинове (Wedges)

Клиновете са поддържащи основния тренд модели, които се формират като валутната двойка, отстъпва на доминиращия тренд и движеща се в по-тесен и по-тесен обхват. Клиновете могат да бъдат както бичи, така и мечи, в зависимост от това какъв е бил трендът преди тяхното формиране.

При възходящ първичен тренд имаме бичи клин, а при низходящ – мечи клин. Обикновено клиновете се формират върху къси времеви периоди. Всички клинове имат следните пет характеристики (виж Фигура 3):
 
Ниво на съпротива (A) – нивото на съпротива се приближава спрямо нивото на подкрепа.
 
Ниво на подкрепа (B) – нивото на подкрепа се приближава спрямо нивото на съпротива.

Дръжка (Flagpole) (C) – трендът предшества формирането на клина. Дръжката обхваща разстоянието от началото на тренда до най-високата точка на клина (за бичи клин) и до най-ниската точка на клина (за мечи клин).
 
Точка на пробив (Breakout point) (D) – точката, в която цената на валутната двойка преминава нивото на съпротива (за бичи клин) или нивото на подкрепа (за мечи клин).
 
Ценова проекция (E) – цената за валутна двойка, която най-вероятно ще се повиши след преминаване на нивото на съпротива (за бичи клин) или която е по-вероятно да се понижи (за мечи клин). Ценовата проекция е приблизително равна на вече формираната дръжка (C).

Фигура 3 – Клин

Триъгълници (Triangles)

Триъгълниците са поддържащи основния тренд модели, които се формират като цена на валутна двойка, подкрепяща доминиращия тренд и движеща се в по-тесен и по-тесен обхват.
 
Триъгълниците могат да бъдат както бичи, така и мечи, в зависимост от това какъв е бил тренда преди тяхното формиране. При възходящ първичен тренд имаме бичи триъгълник, а при низходящ – мечи триъгълник. Обикновено триъгълниците се формират върху дълги времеви периоди. Всички триъгълници имат следните пет характеристики (виж Фигура 4):
 
Ниво на съпротива (A) – хоризонтално ниво на съпротива (за бичи или възходящ триъгълник) или низходящо ниво на съпротива, което се приближава към нивото на подкрепа (за мечи или низходящ триъгълник).
 
Ниво на подкрепа (B) – нивото на подкрепа се приближава спрямо нивото на съпротива (за бичи или възходящ триъгълник) или е разположено хоризонтално (за мечи или низходящ триъгълник).
 
Дръжка (Flagpole) (C) – трендът предшества формирането на триъгълника. Дръжката обхваща разстоянието от началото на тренда до най-високата точка на триъгълника (за бичи триъгълник) и до най-ниската точка на триъгълника при мечи триъгълник.
 
Точка на пробив (Breakout point) (D) – точката, в която цената на валутната двойка преминава нивото на съпротива (за бичи триъгълник) или нивото на подкрепа (за мечи триъгълник).
 
Ценова проекция (E) – цената за валутна двойка, която най-вероятно ще се повиши след преминаване на нивото на съпротива (за бичи триъгълник) или която е по-вероятно да се понижи (за мечи триъгълник). Ценовата проекция е приблизително равна на вече формираната дръжка на триъгълника (C).

Фигура 4 – Триъгълник

Обръщащи Модели

Търговците на валута често се питат дали трендът може да се запази. Решението за търговия срещу досегашния тренд е трудно. Никога не се знае кога посоката на цената ще се обърне в обратната посока, но може да се направи обосновано предположение!
 
Обръщащите модели дават предварителен сигнал, за това дали ще се формира обратно движение и нов тренд, а също така и до къде би могло да стигне това движение. Разбира се обръщащите модели не са безпогрешни, но те увеличават шанса във ваша полза.
 
Отделете известно време, за да се запознаете със следните обръщащи модели:

  • Двоен връх/дъно
  • Троен връх/дъно
  • Глава и Рамене Връх/Дъно (Head-and-Shoulders Tops/Bottoms)

Двоен връх/дъно

Двоен връх/дъно са обръщащи модели, които са формирани при промяна на валутната двойка, която удря нивото на съпротива или подкрепа два пъти преди да се обърне в противоположна посока. Двойният връх е мечи модел на обръщане, а двойното дъно – бичи.

Ако цената е във възходящ тренд ще се формира двоен връх, а при низходящ тренд – двойно дъно. Обикновено двоен връх/дъно се формират върху дълги времеви периоди. Всички двойни върхове/дъна имат следните четири характеристики (виж Фигура 5):
 
Ниво на съпротива (A) – хоризонтално или леко под ъгъл ниво на съпротива.
 
Ниво на подкрепа (B) – хоризонтално или леко под ъгъл ниво на подкрепа.
 
Точка на пробив (C) – точката, в която цената на валутната двойка преминава хоризонталното нивото на съпротива (за двойно дъно) или хоризонталното нивото на подкрепа (за двоен връх).
 
Ценова проекция (D) – цената за валутна двойка, която най-вероятно ще се повиши след преминаване на нивото на съпротива (за двойно дъно) или която е по-вероятно да се понижи след преминаване на нивото на подкрепа (за двоен връх). Ценовата проекция е приблизително равна на разстоянието между нивото на съпротива и нивото на подкрепа.

Фигура 5 – Двоен връх

Троен връх /дъно

Троен връх /дъно са обръщащи модели, които са формирани като цена на валутна двойка, която удря нивото на съпротива или подкрепа три пъти преди да се обърне в противоположна посока.
 
Тройният връх е мечи модел на обръщане, а тройното дъно – бичи. Ако цената е във възходящ тренд ще се формира троен връх, а при низходящ тренд – тройно дъно. Обикновено троен връх/дъно се формират върху дълги времеви периоди. Всички тройни връх/дъно имат следните четири характеристики (виж Фигура 6):
 
Ниво на съпротива (A) – хоризонтално или леко под ъгъл ниво на съпротива.
 
Ниво на подкрепа (B) – хоризонтално или леко под ъгъл ниво на подкрепа.
 
Точка на пробив (C) – точката, в която цената на валутната двойка преминава хоризонталното нивото на съпротива (за тройно дъно) или хоризонталното нивото на подкрепа (за троен връх).
 
Ценова проекция (D) – цената на валутната двойка, която най-вероятно ще се повиши след преминаване на нивото на съпротива (за тройно дъно) или която е по-вероятно да се понижи след преминаване на нивото на подкрепа (за троен връх). Ценовата проекция е приблизително равна на разстоянието между нивото на съпротива и нивото на подкрепа.

Фигура 6 – Троен връх

Глава и Рамене Връх/Дъно (Head-and-Shoulders Tops/Bottoms)

Глава и Рамене Връх са обръщащи модели, които са формирани като цена на валутна двойка, която удря нивото на съпротива (формирайки първото рамо), след което преминава първото нивото на съпротива и удря по-високо ниво на съпротива (формирайки главата), а в края удря първото ниво на съпротива втори път (формирайки второто рамо).
 
Глава и Рамене Връх е обръщащ мечи модел, а Глава и Рамене Дъно – обръщащ бичи модел. Ако цената е във възходящ тренд ще се формира Глава и Рамене Връх, а при низходящ тренд – Глава и Рамене Дъно. Обикновено Глава и Рамене се формира върху дълги времеви периоди.
 
Глава и Рамене има следните пет характеристики (виж Фигура 7):
 
Ляво рамо (A) – хоризонтално или леко наклонено ниво на съпротива (Глава и Рамене Връх) или хоризонтално или леко наклонено ниво на подкрепа (Глава и Рамене Дъно).
 
Глава (B) – по-високо хоризонтално или леко наклонено ниво на съпротива (Глава и Рамене Връх) или по-високо хоризонтално или леко наклонено ниво на съпротива (Глава и Рамене Дъно).
 
Дясно рамо (C) – хоризонтално или леко наклонено ниво на съпротива, което е на линията на ляво рамо (Глава и Рамене Връх) или хоризонтално или леко наклонено ниво на подкрепа, което на линията на ляво рамо (Глава и Рамене Дъно).
 
Линия на шията (D) – хоризонтално или леко наклонено ниво на подкрепа (Глава и Рамене Връх) или хоризонтално или леко наклонено ниво на съпротива (Глава и Рамене Дъно).
 
Точка на пробив (E) – точката, в която цената на валутната двойка преминава хоризонталното нивото на съпротива (за Глава и Рамене дъно) или хоризонталното нивото на подкрепа (за Глава и Рамене връх).
 
Ценова проекция (F) – цената на валутната двойка, която най-вероятно ще се повиши след преминаване на нивото на подкрепа (Глава и Рамене Дъно) или която е по-вероятно да се понижи (Глава и Рамене Връх). Ценовата проекция е приблизително равна на разстоянието между линиите на главата и шията.

Фигура 7 – Глава и Рамене Връх