Фючърси

Кратка история на фючърсните пазари

Първата модерна фючърна борса е създадена в град Осака, Япония през 1710 г. Повече от 100 години по-късно, през 1848 г., е основан Чикагският Съвет за Търговия – Chicago Board of Trade. Основна негова функция е била да посредничи между купувачи и производители от селскостопанския сектор. До този момент всяка непродадена продукция на фермерите е била изхвърляна в езерото Мичиган.
 
За повече от 100 години CBOT и други стокови борси включват в търговията си продукти като масло, яйца, свинско месо, зърно и други.
 
На 16 май 1972 г. Chicago Mercantile Exchange допълва традиционната търговия на фючърси с фючърси върху валутни двойки, позволявайки на пазарните участници да извършват спекулативна търговия. През 1975 г. се появяват първите фючърси върху лихвени проценти; през 1981 се появяват фючърси върху евродолари (за първи път се предлагат фючърси с кешов сетълмент на сделките); през 1982 се слага начало на предлагането на фючърси върху индекси.
 
Фючърсните борси по света продължават да въвеждат нови продукти и нови търговски технологии, за да задоволят инвестиционните интереси на възможно най-много търговци. В наши дни единственото, което трябва да направите, е да стартирате компютъра си, да влезете във вашата сметка и да започнете да търгувате.

Фючърсни контракти

Основният изграждащ компонент на фючърсния пазар е фючърсният контракт. За да търгувате успешно на този пазар, е необходимо да се запознаете със същността на контракта и как работи той. Нека започнем с основните дефиниции, а после ще преминем към отделните контракти и възможностите да се печели от тях.
 
„Фючърсният контракт е споразумение („contract“ от англ.) между продавач и купувач, в което продавачът се задължава да достави определена стока на купувача на определена дата и на определена цена.”
 
Дефиницията изглежда проста и всъщност това наистина е така. За да се запознаем по-подробно с особеностите на фючърсните контракти, ще разделим тази дефиниция на основните й компоненти:
 

  •  Контракт
  •  Продавачи/Купувачи
  •  Стоки/Основни инструменти
  •  Определена дата и цена

Контракт

Купувачите и продавачите създават фючърсния контракт. Това може да ви се стори странно, ако допреди това сте се занимавали с търговия на акции. Докато при акциите имаме фиксиран брой дялове, то при фючърсите броят на контрактите е на практика неограничен. Докато на пазара има продавачи и купувачи, имаме и своеобразно създаване на контракти.

Фючърси и Договори за разлика (CFD)

Фючърсите си приличат със CFD поради факта, че търговията и при двата инструмента зависи от точния брой на продавачите и купувачите.
 
Фючърсните борси следят за количеството на създадените фючърсни контракти и изготвят статистика за това. Тя показва броя на съществуващите контракти за всяка стока, за всеки отделен период на търговия. Например, ако търсите октомврийски фючърси върху суров петрол и видите, че количеството им е 90 000, то това означава, че за този ден на борсата са създадени 90 000 контракта. Те ще бъдат валидни до началото на октомври.
 
Обемът дава достатъчно информация за търговията на борсата и колко души търгуват, но не дава пълна представа за случващото се на пазара. Част от обема се генерира от търговци, които са сключили сделка на пазара в минал период и искат да затворят позицията си.
 
Представете си, че имаме четирима участници в този сценарий. Имената им са Купувач А и Продавач А, Купувач Б и Продавач Б. Купувач А иска да купи 10 контракта октомврийски петролни фючърси. За да направи това, той се нуждае от продавач. В същото време Продавач А иска да продаде 10 контракта. Купувач А и Продавач А се събират и създават 10 контракта.
 
Сега си представете, че Купувач А иска да се освободи от закупените фючърси, защото е получил добра печалба. За да ги продаде, не е нужно да се връща обратно при Продавач А, който може и да не иска да ги купи обратно.
 
За да се освободи от контрактите на суровия петрол, Купувач А трябва да заеме позицията на Продавач. Така той вече е Продавач Б.
 
Продавач Б (Купувач А) се нуждае от купувач на неговите контракти. В същото време Купувач Б иска да закупи 10 октомврийски фючърсни контракта върху суров петрол. Купувач Б и Продавач Б се събират и създават 10 контракта.
 
С извършената продажба, Купувач А (Продавач Б) вече няма позиции на пазара и е извън търговията.
 
Това позволява на Продавач А и Купувач Б да се съберат заедно, за да изтъргуват 10 контракта суров петрол.
 
Нека се върнем назад и да проследим как тези трансакции са се отразили на обема. При първата сделка Купувач А и Продавач А създават 10 нови контракта. Това увеличава обема с 10. При втората търговска сделка Купувач Б и Продавач Б допълват обема с още 10 нови контракта. Така крайният обем е вече 20 (10+10 = 20).
 
Както отбелязахме преди това, обемът не дава ясна представа за цялото картина. На пазара има реални 10 контракта. Те се наричат активни или открити контракти („open interest”). Откритите контракти са тези, които са вече създадени, но не са затворени или изтекли.
 
Като търговец на фючърси трябва знаете както колко контракта са създадени, така и колко са реално активните. Висок обем и повече открити контракти е сигнал за добра ликвидност на пазара. Това означава, че за вас ще е по-лесно да влезете и излезете от позиция. И обратно, лоша ликвидност означава, че намирането на купувач или продавач за вашите контракти ще е по-трудно, а от тук и че цената, която ще ви предложат, ще е по-лоша.
 
За да добиете по-добра представа за продавачите и купувачите, ще разгледаме следващата схема:

Цена купува и цена продава

Фючърсните контракти се котират в две цени: цена купува и цена продава. Цена купува е цената, по която ще продадете вашите контракти. Цена продава е цената, по която ще купите вашите контракти. Цена купува е винаги по-ниска от цена продава, а разликата между двете цени се нарича спред („spread“ от англ.). Когато количеството на търгуваните контракти е малко, тогава спредът между цена купува и продава ще е широк. Когато количеството е голямо, тогава спредът между цена купува и продава е по-тесен. Като търговец на фючърси, вие имате интерес от по-тесен спред.

Купувачи и Продавачи

Може да бъдете както купувач, така и продавач на фючърси. Пазарът предоставя достатъчна гъвкавост, за да изберете вашата позиция. Докато от отсрещната страна има някой, който иска да купи или да ви продаде контракт, вие ще можете да създавате контракти.

Дълги и Къси позиции

Термините, които чувате непрекъснато, когато се говори за покупка или продажба, са именно Дълъг и Къс. Да заемете дълга позиция означава да купите. Да заемете къса позиция – да продадете.
 
Спекулирането с фючърсни контракти се базира на предположението, че цената ще се повиши или ще падне. Съответно може да купите или да продадете в подходящия за вас момент.
 
Цената на фючърсите се колебае постоянно и е различна всеки изминал ден. Вашата работа като трейдър е да определите посоката, в която пазарът ще продължи движението си. Ще научите повече за анализа на пазарната среда от следващите редове. Докато цената на фючърсите е динамична всеки ден, някои борси лимитират максималното дневно движение на определени контракти.
 
В зависимост от борсата и вида на фючърса, контрактът може да:

  •  спре да се търгува за няколко минути и да отвори с нов ценови лимит
  •  спре да се търгува за няколко минути и да отвори със същия ценови лимит
  •  спре да се търгува до края на текущата сесия

Фючърсните контракти имат и т.нар. „Limit up“ и „Limit down“ прагове. Ако цената на контракта се придвижи прекалено много надолу или нагоре, търговията върху този контракт ще спре за няколко минути, докато борсата реши дали да спре търговията за целия ден. Тази мярка се налага, за да се предотврати евентуална паника на борсата.
 
Вероятно се чудите защо някой ще иска да купи контракт, когато цената на съответната стока се понижава или пък да продаде – когато цената се покачва. За да разберете по-добре динамиката на продавачите и купувачите, ще трябва да се запознаете с психологията на тяхното участие на пазара.
 
Продавачите и купувачите се разделят условно на две големи групи: хеджъри („hedgers“) и спекуланти. Хеджърите са търговци, които със своите инвестиции се опитват да намалят риска върху конкретна стока чрез покупка или продажба на фючърси.
 
Като пример имаме фермер, който отглежда царевица. Той има разходи за посевите си, като обикновено това са разходи за тор, обработка, допълнително оборудване и така нататък. За съжаление фермерът не знае каква ще бъде цената на зърното при прибирането на реколтата. Цената може да е добра, но ако на пазара има прекалено предлагане на царевица, то фермерът ще получи много ниска цена за продукцията си и ще загуби значителна сума. За да се застрахова от подобна развръзка, ще продаде контракти царевица и така ще хеджира риска. Така цената на продукцията ще остане фиксирана за целия период.
 
Ако цената на царевицата се понижи, фермерът ще загуби от реалната продажба на продукцията си, но в същото време ще спечели от късите фючърсни контракти. (Запомнете, че печелите от продажба на контракти, когато цената се понижи.)
 
Цена на царевицата (v) + Цена на фючърсите (^) = Стабилен/фиксиран доход за фермера
 
От друга страна, ако цената на царевицата се повиши, фермерът ще спечели повече от реалната продажба, но ще изгуби част от сделката с фючърси. (Запомнете, че губите от продажба на контракти, когато цената се покачи.)
 
Цена на царевицата (^) + Цена на фючърсите (v) = Стабилен доход за фермера
 
В крайна сметка фермерът ще постигне стабилна цена, без значение от моментната пазарна ситуация.
 
От другата страна в горепосочения пример се намира хранителна компания, която е заинтересована от покупка на царевица. Тя не знае каква ще е цената на зърното след време. Може да е ниска, което ще е добре за фирмата, но може и да е висока, което ще намали печалбите й. За да намали евентуалните загуби, фирмата купува фючърси върху царевица. Така цената на стоката ще остане фиксирана до периода на реалната й покупка.
 
Ако цената на царевицата се покачи, фирмата ще загуби от реалната покупка на продукцията, но в същото време ще спечели от дългите фючърсни контракти. (Запомнете, че печелите от покупка на контракти, когато цената се покачи.)
 
Цена на царевицата (^) + Цена на фючърсите (v) = Стабилен/фиксиран марж на печалбата за фирмата
 
От друга страна, ако цената на царевицата се понижи, фирмата ще спечели повече от реалната покупка, но ще изгуби част от сделката с фючърсите. (Запомнете, че губите от покупка на контракти, когато цената се понижи.)
 
Цена на царевицата (v) + Цена на фючърсите (^) = Стабилен марж на печалба за фирмата
 
В крайна сметка фирмата ще постигне стабилна печалба без значение от моментната пазарна ситуация.
 
Фермерът се нарича къс хеджър („short hedger“), защото продава или заема къса позиция. Компанията се нарича дълъг хеджър („long hedger“), защото купува или заема дълга позиция на фючърсния пазар. След като разгледахме как се застрахова риска, нека да обърнем внимание на търговията на спекулантите.
 
Спекулантите са търговци, които чрез покупка или продажба се опитват да спечелят от движението на цената на фючърсния пазар. Спекулантите не търгуват с реални стоки. Техният бизнес е насочен повече към търговията „ден за ден”. По-вероятно е да попадате именно към тази категория търговци.
 
Спекулантите се опитват да купят фючърси върху стоки, за които вярват, че ще повишат цената си и продават стоки, за които имат съмнения, че цената ще се понижи.
 
Спекулантите играят жизнено важна роля на фючърсния пазар. Те осигуряват така нужната ликвидност на хеджърите. С участието си в търговията, спекулантите поемат риска изцяло за себе си. С други думи, хеджърите прехвърлят риска на спекулантите, които се надяват да спечелят от него.
 
Вече имате представа, кои са продавачите и купувачите. Сега нека разгледаме по-внимателно стоките, които се търгуват.

Стоки

Много хора свързват пазара на стоки с търговия на портокалов сок и свинско месо. Всъщност оборотът на тези стоки е изключително малък в сравнение с други. Доминираща на фючърсния пазар е търговията с петрол, зърно, мед и други.
 
Пазарът на фючърси предлага голямо търговско разнообразие. Може да спечелите от нарастващите цени на петрола или пък да вземете предимство от цената на основните хранителни стоки.
 
Най-общо можем да разделим фючърсните контракти на две категории: Стокови Фючърси и Финансови Фючърси.
 
Стоковите фючърси са фючърсни контракти, базирани на физически стоки, които могат да израснат, да се отгледат и добият, както и да се транспортират от едно място на друго. Стоковите фючърси се включват в следните сектори:

  •  Аграрен
  •  Базови метали
  •  Енергиен
  •  Месо
  •  Ценни метали
  •  „Softs” (например какао, кафе, памук, захар и др.)

Финансовите фючърси са фючърсни контракти, които са базирани на финансови продукти като облигации и индекси. Финансовите фючърси се включват в следните категории:

  •  Облигации
  •  Валути
  •  Краткосрочни лихвени проценти
  •  Борсови индекси

 
Сред всички тези контракти можете да търгувате с голямо разнообразие от продукти, започвайки от пшеница и соя и стигайки до злато и паладий, като всеки контракт има характерна индивидуалност. По-нататък ще дискутираме всеки един от тези сектори и контрактите, включени в тях.

Установена дата и цена

Всеки фючърсен контракт има определена дата, на която изтича и определена дата, до която може да се търгува. Това са трите ключови дати, на които трябва да обърнете особено внимание:

  •  Дата на известие
  •  Дата на падеж
  •  Дата на доставка

Датата на известие е първият ден, в който продавачът известява купувача за доставката на основната стока. Например, ако продадете фючърси върху суров петрол, това е моментът, в който ще предупредите купувача. Всъщност, вие никога няма да доставите тази стока. Вместо това ще затворите позициите си преди датата на известие.

Доставка

Дори да получите физически стоката, доставката никога не се извършва до вашия дом. За целта се използват специални предварително определени места за съхранение на стоката, до които тя ще бъде доставена (в зависимост от всеки контракт).
 
Датата на падеж на фючърсния контракт е всъщност последният ден, в който той може да се търгува (датата, на която контрактът изтича). Фючърсните контракти изтичат всеки месец. Не всяка стока обаче, се търгува всеки месец. Преди да търгувате определена стока трябва да се запознаете добре с нейните индивидуални качества и дати на падеж.
 
Всеки контракт има уникален обозначаващ символ, който показва характера на съответната стоката и кога контрактът изтича. Всеки обозначаващ символ съдържа три компонента: идентификация на инструмента, месец на изтичане и година на изтичане. Например обозначаващият символ на суровия петрол, който изтича през октомври 2008, е CLV8. „CL“ показва вида на инструмента. „V“ показва месеца на изтичане. „8“ показва годината на изтичане. Ако контрактът суров петрол изтича през април 2011, тогава символът ще бъде CLJ11.
 
Списъкът с месечните кодове ще ви помогне при избора на конкретни фючърсни контракти:
 
F           Януари
G          Февруари
H          Март
J           Април
K          Май
M          Юни
N          Юли
Q          Август
U          Септември
V          Октомври
X          Ноември
Z          Декември
 
Датата на доставка е последната дата, на която стоката може да бъде доставена на купувача от продавача. Тази дата е позната и като Дата на сетълмент („Settlement date“). Вече не е нужно да се чака определената дата, за да се осъществи доставката. Това може да стане по всяко време през периода за доставка – между датата на известие и датата на доставка.
 
Нека да повторим, че не бива да се тревожите изобщо за доставката или получаването на определена стока. Преди да изтече контрактът трябва единствено да затворите позицията си. Всъщност повечето търговци – спекуланти и хеджъри – затварят текущите си позиции. Само около два процента от всички фючърсни контракти достигат до реална доставка.
 
Важно е да се знае, че има два типа фючърсни доставки: физическа доставка и кешов сетълмент. При физическата доставка купувачът получава съответната стока по контракта. При кешовия сетълмент не очакваме да получим нематериален актив (какъвто е например борсов индекс), а получаваме паричния еквивалент на основния актив.
 
Вече имате обща представа от това какво представлява фючърсния контракт и как работи. Сега предстои да разгледаме механизма на реалната търговия.

Брокери на фючърси

Брокерът е вашият посредник на пазара на фючърси. Чрез него имате достъп до търговска платформа и сметка, позволяваща ви да купувате или продавате. Вашият брокер ви предоставя и различни инструменти, чрез които може да анализирате и наблюдавате търговията.

Фючърсни борси

Когато поставите поръчка за покупка или продажба чрез платформата Trader, тя се изпраща за изпълнение на съответната борса. В миналото поръчките за търговия са били изпращани на пода на борсата. Търговците на пода уговарят цената и вашата поръчка се изпълнява.
 
Докато някои търговци все още правят сделки по стария начин, все повече хора започват да предпочитат електронната търговия. Комплексните компютърни системи събират купувачи с продавачи и изпълняват сделките за секунди. Технологичният напредък прави търговията по-ефективна и много по-евтина.
 
Чрез платформата за търговия Trader имате достъп до повече от 15 фючърсни борси по целия свят. Това е списък на някои от тях:

  •  Chicago Board of Trade (CBOT), via ECBOT
  •  Chicago Mercantile Exchange (CME), via GLOBEX
  •  New York Mercantile Exchange (NYMEX), via GLOBEX
  •  New York Board of Trade (NYBOT), via ICE NYBOT
  •  GLOBEX
  •  Eurex
  •  Euronext
  •  ICE
  •  Borsa Italiana
  •  London International Financial Futures Exchange (LIFFE)
  •  Spanish Official Exchange (MEFF)
  •  Osaka Securities Exchange (OSX)
  •  Sydney Futures Exchange (SFE)
  •  Singapore Exchange (SGX)
  •  OMX Stockholm (SSE)
  •  Tokyo Stock Exchange (TYO)

Сега, след като знаете къде да търгувате с фючърси, обърнете внимание на това как се правят търговските сделки.

Търговия с фючърсни контракти

Вероятно най-сложна за разбиране е концепцията за марджин търговията на фючърсния пазар. Когато купувате или продавате фючърси, вие не плащате за цялата стойност на сделката. Реално цената, която плащате, е много по-малка благодарение именно на марджин ефекта.
 
Например, ако купите 100 тройунции злато, трябва да платите $90 000 (по пазарна цена $900 за всяка). Марджин ефектът намалява тази сума до $4 455. Депозирайки я, вие гарантирате на вашия брокер, че при евентуална загуба ще можете да покриете отрицателната разлика.
 
Марджинът, който се използва за откриване на позиция, се нарича „първоначален”. След като извършите съответната сделка, марджинът става „поддържащ” Той се определя конкретно от всяка отделна борса и обикновено е по-нисък от първоначалния марджин. В нашия случай със златото, първоначалните $4 455 ще се намалят до поддържащите $3 300.

Минимум марджин изисквания

Минималните марджин изисквания не се определят от вашия брокер. Те се установяват от Клиринговата къща. Минималните марджин изисквания не са постоянно фиксирани. Клиринговата къща може да променя тези стойности по всяко време. Вашият брокер има право да увеличи изискването над определеното ниво от клиринговата къща.
 
Вашият брокер може да предяви към вас т.нар. „margin call”. Това е известие, което получавате, когато вашите загуби застрашават баланса по сметката ви и поддържането на необходимата гаранционна сума. При получаването му е необходимо да депозирате допълнително капитал или да закриете текущата си позиция.
 
Ако отговаряте на марджин изискванията на брокера ви, можете да стартирате с търговията.
 
Може да купувате или продавате фючърсни контракти, като използвате пазарна или отложена поръчка. Пазарната поръчка представлява изпълнение на сделка по текуща, пазарна цена. Отложената поръчка се изпълнява по предварително зададени ценови параметри.
 
Ако искате да влезете и излезете бързо от търговията, е препоръчително да ползвате пазарни цени. Ако се чувствате комфортно, търгувайки на предварително уточнени цени, използвайте отложени поръчки.