Той е пълна противоположност на фундаменталния анализ, който стои в основата на всеки проучен до тук метод. Техническите анализатори избират акции, като използват статистика за предишна пазарна активност, съответно цени и обеми. Те наблюдават предишни ценови движения и други индикатори, опитвайки се да направят заключение за бъдещото изменение на цените на акциите.
Философията на техническия анализ
В една от своите книгите, гуруто на техническия анализ Джон Мърфи, въвежда читателите в науката за техническия анализ, като обяснява основните положения и инструменти. Той обяснява основата на техническия анализ така:
„Техническият анализ е изследване на пазара чрез използване на ценови графики, за да се прогнозира бъдещата посока на цените. Крайъгълният камък във философията на техническият анализ е убеждението, че всички фактори, които влияят на пазарната цена – фундаментална информация, политически събития, природни бедствия и психологически фактори бързо се отразяват в пазарната активност. С други думи, влиянието на тези външни фактори бързо се проявява под някаква форма в движението на цената, независимо в каква посока.”
Най-важните допускания, върху които се основават техниките на този анализ, можем да обобщим като:
- Цените отразяват цялата налична информация. С други думи пазарите са ефективни;
- Mоже да се изведе тренд в цените;
- Историята се повтаря.
От какво не се интересува техническият анализ?
Чистият технически анализ не отчита промените в справедливата стойност на компанията или някой друг фактор като мениджмънт, бизнес модели или конкуренция, с които се занимава фундаменталният анализ. Анализаторите са заинтересувани от търсенето на скрити трендове в данни за предходни периоди, графики и индикатори, и често печелят дори когато търгуват с акции на напълно непознати компании.
Използва ли се техническият анализ за изграждането на дългосрочна стратегия?
Отговорът на горния въпрос е „не”. Търгуващите по този начин са много активни, като държат позиции за кратки периоди, за да извлекат изгода от движенията в цените, били те нагоре или надолу. Те заемат „къса” или „дълга” позиция в една акция в зависимост от това какво движение на цената се очаква при наличните данни.
Ако цената на акцията не изпълни очакванията на анализатора, той за кратко време трябва да реши дали да затвори позицията си като използва стоп поръчка, за да ограничи загубите. Техническият анализатор трябва да притежава солидна търговска подвижност и умения, за да може бързо да открива и закрива позиции, за разлика от стойностния инвеститор, който трябва да прояви търпение и да изчака пазарът евентуално да направи корекция до нивата на неговата оценка.
Подкрепа и съпротива
Нивата на подкрепа и съпротива са едни от най-важните понятия в техническия анализ. Те представляват стойности, около които анализатори очакват цената на една акция да започне да се покачва след спад (подкрепа) или да започне да намалява, след предишен ръст (съпротива). Обикновено сделките започват около тези нива, защото именно те показват посоката на движение на цените. Те ще заемат дълга позиция (ще купят), ако е било достигнато ниво на подкрепа, или ще заемат къса позиция (ще продадат) при достигане на ниво на съпротива.
Ето един пример, в който техническите анализатори могат да определят нива на подкрепа и съпротива:
Избор на акции с помощта на технически анализ
Техническите анализатори разполагат с пълен набор от инструменти. Те буквално имат стотици индикатори и графични примери, които могат да използват при подбора си на акции. Въпреки това, важно е да отбележим, че нито един индикатор или графичен модел не е безпогрешен. Анализаторите трябва да интерпретират тези индикатори и диаграми, а този процес е по-скоро субективен. Нека разгледаме някои от най-популярните графични примери, използвани от анализатори.
Чаша и Дръжка
Това е „бичи“ модел, който наподобява чаша с дръжка. Очаква се цената на акцията да „скочи” в края на дръжката, така че покупка около тези нива може да донесе значителна печалба.
Ето един пример за това:
Глава и рамене
Този формация наподобява глава с две рамене. Анализаторите смятат този пример за „мечи”.
По долу е показан графичен пример за това:
Тези два примера дават само бърз поглед върху обширният свят на техническия анализ и неговите техники. Настоящата секция не би била пълна, ако не споменем техническия анализ като способ за избор на акции, но казаното дотук е само кратко въведение.
Заключение
Техническият анализ е различен от останалите стратегии за избор на акции – той притежава собствен пакет от идеи и разчита на съвсем различни критерии от тези, използвани при фундаменталния анализ. Въпреки аналитичния си подход, усвояването на техническия анализ изисква, както при всички други стратегии, дисциплина и умения.