Опции

Дефиниция

Опцията е контракт между две страни, в който купувачът на опцията има правото, но не и задължението да придобие инструмента по предварително известна цена (премия) за фиксиран период от време.
 
Характеристики на опциите – Опциите се делят на кол опции и пут опции. Кол опциите дават правото на купувача да закупи базовия актив, докато пут опциите му дават правото да го продаде.

Страйк цена, премия на опцията и състояние на опцията – Когато избирате да закупите или продадете опция, изтичаща през същия месец, цената на опцията (премията) и състоянието на опцията зависят от страйк цената на опцията.

Страйк цена – Страйк цената е тази, на която базовият актив ще бъде купен или продаден, когато опцията се упражни. Връзката на страйк цената с пазарната цена на базовия актив оказва влияние върху печалбата на опцията и е най-главната детерминанта за определяне премията на опцията.

Дефиниция – Страйк цената се дефинира като цената, на която притежателят на опцията има право да закупи (при кол опция) или да продаде (при пут опция) базовия актив. Тоест страйк цената е известна още като цена на упражняване на опцията.

Връзка между страйк цена и цена на кол опция

За кол опциите, колкото по-висока е страйк цената, толкова по-евтина е опцията. На таблицата по-долу са показани различни варианти на страйк цени, при които цената на базовия актив е 50.

Страйк цена Състояние на опцията Премия на кол опция Вътрешна стойност Времева стойност
35 В пари 15.50 15  0.5
40 В пари 11.25 10  1.25
45 В пари 7 5  2
50 На пари 4.50 0  4.50
55 Извън пари 2.50 0  2.50
60 Извън пари 1.50 0  1.50
65 Извън пари 0.75 0  0.75

Връзка между страйк цена и цена на пут опция

При пут опциите по-високата страйк цена съответства и на по-скъпа опция. На таблицата по-долу са показани различни варианти на страйк цени, при които цената на базовия актив е 50.

Страйк цена Състояние на опцията Премия на путопция Вътрешна стойност Времева стойност
35 Извън пари 0.75 0  0.75
40 Извън пари 1.50 0  1.50
45 Извън пари 2.50 0  2.50
50 На пари 4.50 0  4.50
55 В пари 7 5  2
60 В пари 11.25 10  1.25
65 В пари 15.50 15  0.5

Премия – В замяна на правата, които поражда опцията, купувачът трябва да плати на продавача премия за поемането на риска, който идва със задължението да се изпълнят параметрите по опцията.
 
Вътрешна стойност – Вътрешната стойност се определя като разликата между текущата цена и страйк цената. Единствено опциите “в пари“ притежават вътрешна стойност. Тя се изчислява като разлика между страйк цената и текущата цена. Опциите “извън пари“ нямат вътрешна стойност.
 
Времева стойност – Времевата стойност на опцията зависи от периода от време, оставащ до падежа на опцията, състоянието на опцията, както и волатилността на базовия актив. Времевата стойност на дадена опция намалява, когато датата на падеж наближава.
 
За опции “в пари“ времевата стойност може да бъде изчислена чрез изваждане на вътрешната стойност от цената на опцията. Времевата стойност намалява като част от стойността на опцията, когато опцията отива по-навътре “в пари“. За опции “извън пари“ времевата стойност е равна на цената на опцията.
 
Обикновено по-високата волатилност на базовия актив покачва времевата стойност, а от там и цената на опцията.
 
В заключение, времевата стойност се увеличава, когато несигурността от стойността на упражняване на опцията се увеличава.
 
Ефект на дивидентите върху времевата стойност – Времевата стойност за кол опция върху акции с висок дивидент може да намалее, докато времевата стойност на пут опция може да бъде увеличена.
 
Състояние на опция – Термин, който описва връзката между страйк цената на опция и текущата цена на базовия актив. При търговията с опции термини като “в пари“, “на пари“, “извън пари“ описват състоянието на опцията.
 
На пари – Опция “на пари“ е кол или пут опция, която има страйк цена, равна на пазарната цена на базовия актив. Премията за опция “на пари“ е по-ниска, спрямо премията на опция “в пари“, тъй като тя не притежава вътрешна стойност и времева стойност.
 
Често намирането на опция със същата страйк цена, като пазарната цена на базовия актив, се оказва не лесна задача.
 
В пари – Кол опцията е “в пари“, когато нейната страйк цена е под текущата пазарна цена на базовия актив. Пут опцията е “в пари“, когато нейната стайк цена е над текущата пазарна цена на базовия актив.
 
Опциите “в пари“ притежават определена вътрешна стойност и обикновено са по-скъпи.
 
Извън пари – Кол опцията е “извън пари“, когато нейната страйк цена е над текущата пазарна цена на базовия актив. Пут опцията е “извън пари“, когато нейната страйк цена е под текущата пазарна цена на базовия актив.
 
Опциите “извън пари“ имат нулева вътрешна стойност и има по-голяма вероятност да падежират без стойност (“извън пари“). Това ги прави сравнително по-евтини.
 
Дата на падеж – Борсовите опции са падежиращ инструмент, който изтича след определен период от време. Веднъж изтекла, опцията спира да предоставя право на упражняване и остава без стойност. Месецът на падеж е точно определен за всяка борсова опция. Точната дата, на която опцията падежира, зависи от стила на опцията. Например, опциите върху индекси, листнати на Eurex, падежират всеки трети петък от месеца.
 
Вид на опцията – Борсовите опции могат да бъдат, както американски, така и европейски тип. Начинът, по който опцията може да бъде упражнена, зависи от типа на опцията. Американските опции могат да се упражняват по всяко време преди датата на падеж, докато опциите от европейски тип, могат да бъдат упражнени единствено на датата на падеж.
 
Базов актив – Базовият актив е ценната книга, която продавачът на опцията има задължението да достави или поръча за притежателя на опцията, в случай, че опцията се упражни. В случай на опции върху акции базовият актив се отнася до акциите на всяка конкретна компания.
 
Договорен мултипликатор – Договорният мултипликатор представлява количеството от базовия актив, което трябва да бъде доставено, в случай, че опцията е упражнена. За борсови опции по принцип всеки договор обхваща 100 акции.
 
Пазар на опции – Участниците на пазара на опции купуват и продават кол и пут опции. Прието е, че притежателите на опциите разполагат с дълги позиции, а издателите на опциите – с къси.