За първи път от една гоидина насам цеанта на суровият пертол сорт брент се повиши до над 60 долара за барел. В същото време някои от най-търгуваните борсови метали като мед, никел, литий също регистрират покачвания спрямо нивата от 2020 г. Оптимизмът на апзара на суровини повдига редица въпроси. Прекален ли е оптимизмът, който наблюдаваме или пък това е само началото на първия етап от следващия бичи пазар в сектора?
Поскъпването получи одобрението на редица банки, които съветват своите клиенти да увеличават експозициите си в суровини, за да се възползват от създалата се икономическа остановка в момента. На лице са масови фискални стимули на водещите центални банки по света, особено от страна на Федералния резерв на САЩ. Финансовите мерки са противодействие на непопулярните решения, които правителствата предприеха за ограничаване на негативните ефекти от коронавируса върху местните икономики. Някои банки дори прогнозират по-продължителен период на интензивен растеж, който бележи повторение на т.нар. суперцикъл – дълъг период на нарастващо търсене, което надхвърля предлагането. Последно имахме подобна ситуация след 2000 г., когато цените на петрола и металите достигнаха рекордно високи стойности в резултат на бързата индустриализация на Китай.
Част от пoкачването на цeнитe на пeтрола e свързано с очакванията за търсeнeто. Пeтoолнитe инвеститори се надяват, че нарастващото търсeнe от Китай можe да бъде допълнено от други части на света. В Индия потреблението на горива за готвене нараства. В Америка предложеният от президента Джо Байдън пакет от финансови стимули от 1.9 трлн. долара може да доведе до скок в икономическата активност и следователно търсенето на петрол.
От друга страна оптимизмът може да се окаже не толкова стабилен. Бавното начало на ваксинирането по света и появата на нови, по-заразни щамове на COVID-19 продължават да тежат на петролния пазар. Всъщност покачването на цените e много по-свързано с ограниченията в предлагането, отколкото с доверието в търсенето. Реално това не е нормалният начин, по който работят пазарите.
В миналото по-високите цени на петрола доведоха до по-големи инвестиции за разработването на находища, които са инае скъпи са разработване, но заради по-високата цена на черното злато станаха по-рентабилни. Това увеличи производството на петрол и на свой ред отново понижи цените.
Goldman Sachs смята, че енергийният преход има потенциала да създаде 1-2 трлн. долара годишни инвестиции в инфраструктурни проекти през следващото десетилетие, тъй като светът намалява зависимостта си от въглерода. Това трябва да стимулира търсенето на различни суровини, включително медта.
Сайтът не носи отговорност за точността, надеждността или резултатите от търговията, получени въз основа на горната информацията. Публикацията не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия от името на този сайт или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.