Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че финансовите пазари и имотните пазари в Европа могат да донесат значителен риск за инвеститорите. От централната банка смятат, че много от пазарните активи в момента има вероятност да са по-надценени, отколкото пазарните участници смятат.
Старият континент продължава да се възстановява от забавянето, което коронавируса и последващите повсеместни затваряния причиниха. Формулата за връщане към предкризисните нива включва изключително ниски банкови лихвени проценти и мащабни финансови стимули. Безспорно, това дава резултат, ако се проследят нивата на възстановяващия се пазар на труда и бизнес активността. Цената обаче е повишаване на инфлацията и задържане на лихвите на нулеви равнища за по-дълъг период от очакваното.
Това накара инвеститорите да потърсят убежище за парите си или да потърсят по-висока доходност, като поемат по-високи рискове и ускори темпа на покачване на цените на имотите и темпа на растеж на фондовите пазари, които са на исторически най-високите си стойности и продължават да се покачват.
Европейската централна банка е притеснена, че това създава условия за балонизиране на цените. Тоест, увеличава се рискът от резки спадове и корекция в цената на пазарните активи. Цените на недвижимите имоти в ЕС са се увеличили над 7% за второто тримесечие на годината и с още 6.8% през третото тримесечие. Криптопазарът също е на фокус, където най-търгуваната криптовалута Биткойн регистрира близо 50% поскъпване от началото на 2021 г.
Тази седмица ЕЦБ призна, че именно нейната политика е създала условия за поемане на повече рискове.
Инфлацията в еврозоната се ускори до 3.4% през септември. Това беше 13-годишен връх за измерителя на потребителските цени, а през октомври видяхме нов връх след отчетени 4.1%.
От Европейската централна банка смятат, че високата инфлация е временна и тенденцията ще бъде към намаляване през следващата година. ЕЦБ вече обяви, че пристъпва към намаляване на финансовите стимули, като ще купува по-малко облигации. Вдигне на основния лихвен процент обаче, можем да видим най-рано в края на следващата година, смятат анализатори.
Сайтът не носи отговорност за точността, надеждността или резултатите от търговията, получени въз основа на горната информация. Публикацията не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия от името на този сайт или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.