Пазарите и геополитическите събития – какво да очакваме?

понеделник, 23 юни 2025 г.

Азиатските акции поевтиняха в понеделник, след като апетитът към риск бе сериозно разклатен от атаката на САЩ срещу ирански ядрени обекти през уикенда — събитие, което бележи потенциално опасна ескалация на конфликта в Близкия изток. Японските акции също отбелязаха спад, в синхрон с останалите регионални пазари, въпреки че местните борси получиха известна подкрепа от по-добрите от очакваното данни за индекса на мениджърите по покупки (PMI) в производствения сектор.

Регионалните пазари бяха обезпокоени от рязкото покачване на цените на петрола, което засили опасенията за по-упорита инфлация и по-високи енергийни разходи. Фючърсите на S&P 500 спаднаха с 0,3% в азиатската търговия, въпреки че анализаторите отбелязаха по-голяма устойчивост на рисковите активи от очакваното.

Австралийският ASX 200 бе сред най-слабите изпълнители, със спад от близо 0,8%, въпреки положителните PMI данни за юни. Китайските индекси Shanghai Shenzhen CSI 300 и Shanghai Composite паднаха съответно с 0,4% и 0,1%, докато индексът Hang Seng в Хонконг загуби 0,6%. Пекин осъди атаката на САЩ и призова Израел за прекратяване на огъня в региона.

Фючърсите на индекса Nifty 50 на индийската борса също регистрираха лек спад от 0,1%, което предвещава слаб старт на търговията. Южнокорейският KOSPI и сингапурският Straits Times индекс също се понижиха с между 0,5% и 0,7%.

Атаката на САЩ срещу три ключови ирански ядрени съоръжения официално бележи влизането на Америка в подновения конфликт между Израел и Иран. Президентът Доналд Тръмп заяви, че ударът е нанесъл „монументални щети“ и е унищожил обектите, въпреки че тази информация не беше веднага потвърдена.

Инвеститорите сега съсредоточават вниманието си върху реакцията на Техеран. Особено критичен е проливът Хормуз — основен корабоплавателен маршрут за Азия и Близкия изток, който Иран може да блокира. Според иранските медии, такъв ход се обмисля сериозно, а блокадата би довела до сериозни смущения в доставките на нефт и газ за големи части от Азия и Европа, с потенциал за задълбочаване на икономическите проблеми в региона.

В Япония индексите Nikkei 225 и TOPIX спаднаха с около 0,5% въпреки силните PMI данни за юни. Производственият сектор отчете първия си месечен растеж за последните 11 месеца, подпомогнат от по-голямо производство и натрупване на запаси, компенсиращи слабото търсене. Услугите също нараснаха с по-бързи темпове, което показва подобряване на вътрешното търсене, подкрепено от по-високите заплати.

Тази седмица инвеститорите ще следят отблизо данните за инфлацията в Токио за юни, които се очакват този петък и ще дадат повече яснота за локалната инфлация. Нарастващата инфлация в Япония през последните месеци засилва опасенията за нови повишения на лихвените проценти от страна на Банката на Япония.