
Сливанията и придобиванията през първата половина на тази година не бяха това, на което инвестиционните банкери се надяваха, но подемът на големите сделки в Азия и възобновеният оптимизъм на пазарите в САЩ може да проправят пътя към мегасделки.
Пазарната несигурност, породена от търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп, високите лихвени проценти и по-широкото геополитическо напрежение, възпрепятства, но не провали напълно това, което банкерите очакваха да бъде ударна година за глобалните сливания и придобивания, казват специалистите по сделки. Политиките на Тръмп за митата, стартирани от самонаречения от него „Ден на освобождението“ на 2 април, доведоха до захлаждане на пазарите и изместиха няколко сделки и първични публични предлагания в следващите тримесечия.
„Очакванията бяха, че ще видим голяма активност по отношение на сделките през първата половина на 2025 г., а реалността е, че не я видяхме“, каза Томи Рюгер, глобален съ-ръководител на капиталовите пазари в UBS, която Dealogic класира на 9-то място по приходи от капиталовите пазари, според предварителните данни от 1 януари до 27 юни. Интервютата с повече от дузина водещи банкери показват нарастваща увереност, че най-лошите пазарни сътресения са отминали. Рекордно високите стойности на индексите S&P 500 и Nasdaq спомогнаха за възобновяване на оптимизма, че сливанията и придобиванията през втората половина на годината ще бъдат още по-силни, твърдят специалистите по сделки.
„Имаше много сделки, които бяха отложени и които ще се върнат“, каза Иван Фарман, съпредседател на глобалния отдел за сливания и придобивания в Bank of America, която е на трето място по общи приходи от инвестиционно банкиране и на пето място по сливания и придобивания в класацията на Dealogic от началото на годината. „Оптимист съм за второто полугодие.“
Според специалистите по сделките има основания за оптимизъм, тъй като възстановяването на пазарите и по-лесните антитръстови политики на Тръмп проправят пътя за по-големи сделки. „Вероятността за много големи сделки, може би над 50 млрд. долара, се е увеличила в сравнение с предишната година“, казва Джон Колинс, глобален съ-ръководител на отдел „Сливания и придобивания“ в Morgan Stanley, която е класирана на 4-то място по общи приходи от такси сред инвестиционните банки и на 3-то място по сделки за сливания и придобивания.
От 1 януари до 27 юни са сключени сделки на стойност около 2,14 трилиона долара, което е с 26% повече в сравнение със същия период на миналата година. Част от това увеличение обаче идва от Азия, където активността се е увеличила повече от два пъти до 583,9 млрд. долара.