Търговското споразумение със САЩ убягва на Европа дни преди крайния срок, определен от Тръмп

Китай

Преговарящите от Европейския съюз досега не са успели да постигнат пробив в търговските преговори с администрацията на Тръмп и сега може да се опитат да удължат статуквото, за да избегнат повишаването на митата, заявиха в петък шестима дипломати от ЕС, информирани за преговорите. ЕС вече беше изоставил надеждите си да постигне всеобхватно търговско споразумение преди крайния срок, определен от Тръмп на 9 юли, но след разговорите във Вашингтон не беше ясно дали ще успее да постигне по-леко споразумение дори по принцип.

В петък следобед Комисията съобщи на пратениците на ЕС, че според нея Съединените щати са склонни да „поставят на пауза“ действащите мита за партньорите, с които са постигнали първоначално споразумение, с евентуално облекчаване на митата по-късно. Без предварително споразумение широките американски мита върху повечето вносни стоки ще се повишат от сегашните 10% до ставката, определена от президента Доналд Тръмп на 2 април. В случая на ЕС това ще бъде 20%.

Комисията заяви, че в един момент Съединените щати са предложили 17% мито върху вноса на селскостопански и хранителни продукти от ЕС, твърдят източниците. Двама от дипломатите на ЕС, които разговаряха с Ройтерс, заявиха, че Комисията изглежда настоява повече за първия вариант – да се удължи статуквото и след това да се търсят по-нататъшни преговори. В четвъртък министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че преговорите ще продължат и през уикенда.

„По време на последния кръг от преговорите, който се проведе тази седмица, беше постигнат напредък към постигане на принципно споразумение“, заяви говорител на Европейската комисия. Понастоящем ЕС е изправен пред 50-процентни мита върху износа на стомана и алуминий за САЩ, 25-процентни мита върху автомобилите и автомобилните части и 10-процентна такса върху повечето други продукти.

ЕС е договорил пакет от контрамерки в размер на 21 млрд. евро (25 млрд. долара), но не ги е въвел в действие. Блокът разглежда и втори пакет, който първоначално беше предвиден в размер на 95 млрд. евро. След лобиране от страна на различни членове на ЕС той вече е намален на 72 млрд. евро, заявиха двама от дипломатите.

Преговарящите от ЕС отпътуваха за Вашингтон, приемайки, че може да не успеят да убедят САЩ да намалят базовите си мита под 10 %, но търсейки незабавни облекчения на митата в ключови сектори като самолети и части за тях, както и намалени ставки за автомобили и метали.