Тръмп подготвя общи тарифи, докато отхвърля притесненията за инфлацията

11.7.2025

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

В четвъртък президентът Доналд Тръмп заяви, че планира да наложи общи мита от 15% или 20% на повечето търговски партньори, като отхвърли опасенията, че по-нататъшните мита биха могли да окажат отрицателно въздействие върху пазара на акции или да доведат до инфлация. „Просто ще кажем, че всички останали държави ще плащат, независимо дали става въпрос за 20% или 15%. Ще се разберем за това сега„, заяви Тръмп в телефонен разговор с модератора на предаването “Среща с пресата“ по NBC News Кристен Уелкър. Понастоящем общите мита са определени на 10%.

Индексът S&P 500 затвори на рекордно високо ниво в четвъртък, но това се случи след няколко бурни месеца за американския фондов пазар. След като Тръмп обяви първата си вълна от глобални мита на 2 април, през следващите дни S&P 500 отбеляза един от най-бързите си 20% спадове в историята. В четвъртък президентът също така отхвърли предупрежденията на главния изпълнителен директор на Hasbro, че цените на играчките може да се повишат по-късно тази година в резултат на митата.

„Ако погледнете цифрите, инфлацията е спаднала“, каза Тръмп, като по-късно добави, че не е получил предварително предупреждение от Hasbro, че нейният главен изпълнителен директор ще спомене за повишаването на цените в подкаст. По данни на Бюрото за трудова статистика на САЩ инфлацията е намаляла през последните години след пандемията от ковида, но остава над 2,3%. Търговската програма на Тръмп е в застой през последните седмици, тъй като представители на администрацията продължават да настояват, че президентът работи по десетки споразумения с чужди държави.

Тази седмица президентът оповести писма до 22 държави, в които се определят митнически ставки, включително 50 % мита върху вноса от Бразилия. Той също така обяви 50 % мито върху вноса на мед, което ще влезе в сила следващия месец. Десетките писма идват след многократни обещания за „90 сделки за 90 дни“, датиращи от април, от страна на Тръмп и неговите висши служители. През този 90-дневен период обаче администрацията не сключи никакви търговски сделки. Вместо това Белият дом и министрите на финансите и на търговията постигнаха три рамкови споразумения, които в крайна сметка могат да се превърнат в пълноценни търговски сделки.

27-те държави, които съставляват Европейския съюз, са най-големият търговски партньор на САЩ. Миналата година американските компании и потребители са внесли стоки от ЕС на стойност над 600 млрд. долара. Канада също се нарежда сред най-важните търговски отношения за САЩ, като през миналата година в страната са внесени канадски стоки на стойност над 400 млрд. долара. В сряда, говорейки пред Европейския парламент, главният търговски служител на ЕС Марош Шефчович заяви, че преговорите между двете страни се водят „всеки ден“, за да се избегне получаването на едно от писмата с митата на Тръмп.

„От решаващо значение е, че докато други държави бяха изправени пред повишени мита от страна на Съединените щати, в резултат на писмата, които президентът Тръмп изпрати в понеделник, нашите преговори спестиха на Европейския съюз да се сблъска с по-високи мита“, каза той.