
10.7.2025
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Цените на петрола се понижиха в четвъртък, тъй като последните съобщения за митата на президента на САЩ Доналд Тръмп бяха възприети от пазарните участници като заплаха за световния икономически растеж, но признаците за силно търсене на бензин в САЩ ограничиха загубите. Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ се понижиха с 3 цента до 70,16 долара за барел към 0401 GMT. Американският суров петрол West Texas Intermediate загуби 6 цента до 68,32 долара за барел.
Що се отнася до търсенето, несигурността на макроравнище доведе до по-предпазлива среда за покупки, особено в Азия, заяви в бележка анализаторската компания Kpler, като същевременно отбеляза, че премиите за геополитически риск са избледнели със запазването на примирието между Израел и Иран. В сряда Тръмп заплаши Бразилия, най-голямата латиноамериканска икономика, с наказателна 50-процентна митническа тарифа върху износа за САЩ, след като публично се скара с бразилския си колега Луис Инасио Лула да Силва.
По-рано Тръмп обяви плановете си за мита върху медта, полупроводниците и фармацевтичните продукти, а администрацията му изпрати митнически писма до Филипините, Ирак и други, добавяйки ги към над дузината писма, издадени по-рано през седмицата, включително за мощните доставчици на САЩ – Южна Корея и Япония.
Тъй като политиците продължават да се притесняват от инфлационния натиск от митата на Тръмп, само „няколко“ служители на заседанието на Федералния резерв от 17-18 юни заявиха, че според тях лихвените проценти могат да бъдат намалени още този месец, показа протоколът, публикуван в сряда.
По-високите лихвени проценти оскъпяват заемите и намаляват търсенето на петрол. Според данни на Администрацията за енергийна информация от сряда, запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили, докато запасите от бензин и дестилати са намалели през миналата седмица, което оказва известна подкрепа на цените. Търсенето на бензин е нараснало с 6% до 9,2 млн. барела на ден през миналата седмица, съобщиха от EIA.
През първите осем дни на юли среднодневните полети в световен мащаб бяха 107 600, което е исторически връх, като полетите в Китай достигнаха петмесечен връх, а пристанищните и товарните дейности показаха „устойчиво разширяване“ на търговските дейности спрямо миналата година, заявиха от J.P. Morgan в бележка за клиенти.
„От началото на годината досега глобалното търсене на петрол нараства средно с 0,97 млн. барела на ден, което съответства на прогнозата ни за 1 млн. барела на ден“, се казва в бележката.